В понеделник Електоралния колеж на САЩ се събира, за да гласува за президент на страната. Този орган е плод на компромис между основателите на държавата, които яростно са спорили дали президентът да бъде избиран от Конгреса или с национално гласуване, припомня Франс прес.
На президентските избори американците гласуват във всеки един американски щат. А във всеки един американски щат има определен брой членове в Избирателната колегия, която именно определя кой е президентът.
Съгласно избирателната система на САЩ всички щати без два - Мейн и Небраска - използват подхода "победителят взема всичко", тоест кандидатът на президентските избори с най-много гласове на избиратели в даден щат получава гласовете на всичките му членове в Електоралния колеж. Щатите Мейн и Небраска използват по-сложна система на разпределение според отделните избирателни райони.
В Електоралния колеж има общо 538 души, което означава, че за спечелване на президентски избори са нужни 270 електорни гласа.
http://gty.im/1230092714
Преди четири години например републиканецът Доналд Тръмп загуби националния вот на гласоподавателите от демократката Хилари Клинтън, но победи в такива щати, които му осигуриха общо 304 електорни гласа в Избирателната колегия срещу нейните 227 гласа. Сега демократът Джо Байдън си осигури гласовете на 306 членове в Избирателната колегия, а за Тръмп останаха 232 електорски гласа.
http://gty.im/1228114344
Тридесет и два щата и Окръг Колумбия имат закони за контролиране на електорите, за да не се изкушават те да гласуват "на своя глава" и да не се съобразяват с изразената на президентските избори народна воля. Някои щати налагат глоба за несъобразяване с волята на избирателите, а други предвиждат анулиране на гласа и смяна на електора.
След като Електоралният колеж гласува, бюлетините се изпращат в Конгреса. Там двете камари се събират на 6 януари на сесия, председателствана от вицепрезидента Майк Пенс. Пликовете с гласовете от всеки щат и от Окръг Колумбия се отварят и гласовете се броят, припомня Асошиейтед прес.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.