Президентските избори бяха преди пет седмици, но гласовете, които реално ще посочат следващия президент, са на път да бъдат подадени. Когато жителите на Америка отиват да гласуват, те не гласуват директно за президент. Те всъщност гласуват за група от 538 електори, които съставляват „Електоралния колеж“. Той е съставен от хора от 50 щата и окръг Колумбия.
Кой може да бъде електор?
Конституцията на САЩ гласи, че електори не могат да бъдат само членове на Конгреса или други, които заемат някакъв федерален пост.
Как се гласува?
Всяка политическа партия с кандидат в президентските избори номинира или гласува по своя собствена избирателна програма през месеците преди изборния ден. Всеки щат има свои собствени правила за избор на електор. Броят им се решава от броя на населението на всеки щат, който получава толкова електори, колкото депутати има в Конгреса на САЩ (представители на Сената и Камарата). След като е ясно кой е спечелил вота на народа на даден щат, вече се знае и коя партия ще назначи електори в този щат.
Каква е ролята на електорите?
Те вече са обещали подкрепата си за определен кандидат, така че почти винаги гласуват, както са се били договорили. Това обаче се промени през 2016-а година, когато общо седем от така наречените „невярващи електори“, гласуваха за кандидати, различни от тези, които бяха обещали да подкрепят – петима се обърнаха срещу Клинтън, а двама срещу Тръмп. Това бяха първите избори от 1948 г., в които участваха повече от един електор, който е сменил предпочитанията си. Оттогава всеки щат се стреми да прави по-строги своите правила срещу този тип електори, като настояват, те да бъдат премахвани, ако не гласуват, както са обещали.
Какво се случва през 2020 г.?
С подкрепата на няколко високопоставени „приятели“, отиващият си президент Доналд Тръмп призова републиканските законодателни органи в щата, които той загуби, да изхвърлят електорите и да назначат свои собствени, които да гласуват в негова полза.
Хилари Клинтън
Несъмнено най-известният електор тази година е Хилари Клинтън. Бившият държавен секретарк и първа дама загуби президентските избори през 2016 г. Тя беше представител на Електоралния колеж в Ню Йорк и обясни, че за нея е било голямо удоволствие да пусне гласа си за Джо Байдън и Камала Харис.