сн. Wikipedia
Американското правителство няма моралното право да го играе световен жандарм по въпроса за човешките права, тъй като в самата Америка се наблюдават мащабни нарушения на тези права, заявява бившият президент Джими Картър в своя статия, озаглавена "Едни жестоки и необичайни данни", която бе отпечатана този понеделник в "Ню Йорк Таймс". "Дълго време САЩ бяха един от световните лидери в правозащитната област. Но изнесените данни, че високопоставени ръководители в нашата страна санкционират убийства на хора в чужбина, включително американски граждани, са най-ярък пример за нарушение на човешките права в САЩ. Процес, който започна след 11 септември", пише Картър. Той напомня, че САЩ, с участието на които през 1948 г. бе приета Всеобщата декларация за човешките права, дълго време можеха да се похвалят, че са лидер в спазването им. "Но сега, вместо да се укрепват заложените в декларацията принципи, действията на американското правителство в рамките на борбата с тероризма явно нарушават поне 10 от 30 члена на този текст, включително "забраната за насилие, жестоко и нечовешко отношение или такова, унижаващо достойнството", твърди 39-ият президент. Той подчертава, че сегашното антитерористично законодателство на САЩ отрежда на президента правото да издава заповеди за безсрочен арест на всеки, стига да е дори само подозиран във връзки с терористична организация. "Този закон нарушава прогласеното в декларацията право на свобода на убежденията и свободното им изразяване, както и презумпцията за невинност", отбелязва Картър.
"Освен че американски граждани могат да бъдат убити или арестувани за неопределено време, приетите неотдавна закони позволяват без съдебна санкция да се подслушват телефонни разговори и да се следи електронната поща, което нарушава правото на неприкосновеност на личния живот", се изтъква в публикацията. Като пример за нарушени човешки права от страна на правителството Картър посочва разпоредените от властите бомбардировки с безпилотни самолети по цели в Пакистан, Сомалия и Йемен, "които доведоха до гибелта на стотици мирни граждани", а така също продължаващото и до ден днешен задържане на заподозрени в терористична дейност лица в затвора на военноморската база „Гуантанамо" в Куба.
"Беше установено, че от сега намиращите се там 169 души половината по никакъв начин не са свързани с тероризма. Въпреки това техните шансове да излязат на свобода са минимални. Освен това американските власти признаха, че за да получат признания, при разпитите им са използвани изтезания", пише Картър. "В периода на народните революции по целия свят САЩ са длъжни да засилват, а не да отслабват принципа за върховенството на закона и правосъдието, залегнал във Всеобщата декларация за правата на човека. Но вместо това сме свидетели как в САЩ се нарушават тези права, което поощрява нашите противници и отблъсква съюзниците ни", твърди в заключение президентът Джими Картър.