Китай разкритикува в петък "клеветите и очернянето" му от страна на Канада, която привика китайския посланик в Отава и планира да експулсира китайски дипломати, обвинени в опит да сплашат канадски депутат, критикуващ Пекин. 

Канадският всекидневник "Глоуб енд мейл" публикува в понеделник статия, в която се казва, че правителството си е затворило очите за предполагаема намеса на китайските власти във вътрешните работи на страната. Изданието съобщава, че канадският депутат консерватор Майкъл Чун и неговото семейство, което живее в Хонконг, са били подложени на натиск заради критиките на парламентариста към Пекин.

Опозиционни канадски депутати поискаха тази седмица правителството да поеме отговорност за предизвикалата възмущение афера.

В този контекст китайският посланик в Отава бе извикан в канадското министерство на външните работи. Възможно е освен това Канада да експулсира китайски дипломати, отбелязва АФП.

"Канада неоснователно клевети и очерня нормалното функциониране на китайските посолства и консулства в Канада", каза пред журналисти говорителката на китайското външно министерство Мао Нин.

Тя посочи, че "Китай изразява остро недоволство и твърдо се противопоставя на това. Китайският посланик е изразил "решителен протест" на срещата в канадското външно министерство, добави Мао.

Позовавайки се на секретни документи и неназован източник, "Глоуб енд мейл" твърди, че китайските разузнавателни служби са планирали да сплашат Чун заради гласуването му през февруари 2021 г. в полза на предложение, окачествяващо отношението на Китай към неговото уйгурско малцинство като геноцид.

Уйгурите, които са предимно мюсюлмани, са основната етническа група в китайския Синцзян - уйгурски автономен район, където отдавна има кървави атаки, приписвани от властите на ислямисти и уйгурски сепаратисти. Изготвени на Запад доклади обвиняват Китай, че преди няколко години е интернирал повече от един милион уйгури и представители на други мюсюлмански етнически групи в "лагери за превъзпитание", където те полагат "принудителен труд". Китай отхвърля тези твърдения като пристрастни и на свой ред казва, че това са "центрове за професионално обучение", предназначени да повишават заетостта и да изкореняват екстремизма, отбелязва АФП.