Снимки: Agencia Brazil

Бразилският президент Дилма Русеф обеща миналата седмица в Брюксел, че ще помага на Европейския съюз в борбата му с кризата в еврозоната. „Можете да разчитате на нас", заяви Русеф на срещата на върха ЕС - Бразилия. Като умел икономист обаче тя предупреди европейските си колеги, че истината за прогреса е не в драстичните планове за икономии, а в стимулирането на растежа и намаляването на безработицата. Дилма обеща, че в качеството си на лидер на една от петте най-развити страни в света след Г-7 (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) ще предостави помощ на ЕС. Бразилия вече е изкупила част от дълга на ЕС и обмисля допълнителна помощ от $10 млрд.

Сигурно се чудите как така най-развитата икономика в света - Европейският съюз, опря до помощта на Бразилия. Ако има място на планетата, където финансовата и икономическата криза няма да ви преследва, това е Южна Америка. Стожерът на икономическото развитие там е именно Бразилия - една от най-бързо развиващите се в момента икономики в света.

Според Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) Бразилия е седмата най-голяма икономика на планетата, след САЩ, Китай, Япония, Германия, Франция и Великобритания (без участието на ЕС - бел. авт.). За сравнение - България е на 75 място. До върховата си позиция Бразилия се издига само за 10 години, но след упорита работа на управниците й начело с бившия президент Луиш Инасио Лула да Силва, в чийто кабинет Дилма Русеф е министър.

Началото

Истината е, че само преди 9 години южноамериканската страна получава рекорден за времето си спасителен пакет от МВФ в размер на $30,4 млрд. Сумата е изплатена от Бразилската национална банка за 3 години - през 2005 г., при положение че падежът е бил насрочен за 2006 г. Голяма роля за икономическия прогрес в този период има Дилма Русеф, която тогава е министър на мините и енергетиката - един от най-бързо развиващите се отрасли на бразилската икономика.

„През 2002 г. стана ясно, че има един човек, чийто ум сече като компютър. След няколко дискусии с нея ми стана ясно, че тя изпъква пред другите кандидати въз основа на опита си като секретар по енергетиката в своя щат. Тогава казах, че съм намерил своя министър" - това споделя за Дилма Русеф предишният президент Лула да Силва, избирайки я за министър на енергетиката.

Цели

Дилма Русеф, дипломиран икономист, изиграва важна роля в развитието на Бразилия през последните 10 години, мачкайки неимоверна конкуренция в кабинета на Лула. Има няколко стълба в политиката на най-влиятелна жена в света за 2011 г. (след германския канцлер Ангела Меркел и Хилари Клинтън), които я правят успешен държавник в предпрезидентския й период.

След като става министър на енергетиката, тя си поставя няколко цели, които днес са изпълнени. Като десетата най-голяма страна по консумация на енергия в света още преди 10 години Дилма е наясно, че е необходима реформа в енергетиката и нова политика за петролната компания Petrobras. Под нейно ръководство се приема постановление, според което компанията трябва да гарантира на страната минимален добив от нефт и газ. Само за 4 години (от 2002 до 2006 г.) Petrobras вече покрива 100% от националните нужди. Днес Petrobras е световен лидер по дълбоководно сондиране на нефт и четвъртата най-голяма компания на планетата по пазарна капитализация. До края на настоящото десетилетие се очаква Бразилия пък да стане най-големият производител и износител на петрол.

Биогорива

Въпреки че с Petrobras Бразилия си е гарантирала покритие на вътрешното потребление от нефт и газ, това не й пречи да развива алтернативен източник на енергия като биогоривата. За период от 30 години страната е станала вторият най-голям производител на етанол след САЩ и най-големият износител на биогоривото. Само за миналата година Бразилия е произвела 30% от световните нужди на етанол. Страната се смята за световен пример за икономика, поддържана от алтернативни горива. За разлика от САЩ Бразилия произвежда биогоривата  си от захарна тръстика вместо от царевица. Етанолът от захар се смята за по-евтин и 7 пъти по-ефективен от царевичния.

Всяка пета кола от бразилския автопарк (около 50 млн. автомобила) днес се движи на биогориво.

Ел. енергия

Стълб в политиката на южноамериканската страна в производството на възобновяемата енергия са и водноелектрическите централи. Бразилия се нарежда на трето място в света по годишно количество произведена ел. енергия от ВЕЦ-ове след Китай и Канада. Тя е дом и на две от петте най-големи водноелектрически централи на планетата. Като цяло ВЕЦ-овете в страната покриват 90% от нуждите на населението, а останалите 10% идват от двата реактора на АЕЦ „Ангра", край Рио де Жанейро. До 2020 г. Бразилия планира да построи още 20 реактора.

Едновременно с развитието на възобновяемите източници на енергия през 2003 г. Дилма стартира програмата „Електричество за всички", която планира да покрие нуждите от ток на най-бедните - 2 млн. домакинства. През 2008 г. целта е постигната 95%, но правителството решава да увеличи срока до 2010 г., за да покрие нуждите на още 1,7 млн. домакинства.

dilma-kare_500