Влиянието между политици и магистрати е двупосочно.
Това заяви в предаването „Неделя 150“ на Българското национално радио министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев.
"И двете власти правят опити да навлязат на терена на другата и да установят контрол там. От една страна политици през законодателната власт се опитват да навлязат дълбоко в съдебната власт и да влияят на магистрати, а от друга страна част от магистратите се опитват чрез производства, които държат на трупчета да влияят на определени политици или политически кръгове, посочи министърът и допълни, че практиката на т.нар. „дела на трупчета“ като „Браселонагейт“ го показват", смята Демерджиев.
По думите му тази практика може да бъде прекратена със законодателни изменения, които да дисциплинират прокуратурата при приключване на делата.
"Например правните актове на прокуратурата да се публикуват, така че да стават обществено достояние или като се дадат на структури на МВР правомощия за разследване на магистрати и лица с имунитет. Тогава, когато има паралелни компетенции в повече от една структура, все някоя ще стигне по далеч, ще си свърши работата и ще има реални резултати в борбата с корупцията, особено по високите етажи и на трите власти", коментира още Демерджиев.
По думите му когато им такъв тип влияние, на каквото сме свидетели, това изкривява целия баланс разделението на властите.
"Между политиците и магистратите трябва да има диалог и комуникация, но тя трябва да е чиста, да не се коментират конкретни производства, факти и обстоятелства, свързани с досъдебни производства или процедури, по които може да се оказва влияние.
Диалогът между политиците и магистратите е необходим, но той трябва да е насочен само към най-общо координиране на процесите за постигане на резултати, а не към изкривявания на резултатите по досъдебни производства", поясни вътрешният министър.
По повод последните събития в прокуратурата, Демерджиев коментира, че главният прокурор Иван Гешев и заместникът му Борислав Сарафов на практика са признали практики и факти, за които отдавна се говори в правната общност.
"Много хора, в това число и аз, сочехме през годините тези проблеми, искахме те да бъдат видени и да бъде проумяно, че тези проблеми вредят не само на прокуратурата, не само на съдебната власт, те вредят на цялата държава. Те се премълчаваха и всъщност бяха признати в началото на миналата седмица. Това, че бяха признати от самите магистрати създаде впечатление, че сега тези проблеми са факт. Те бяха факт години назад, но умело се премълчаваха и прикриваха", каза Демерджиев.
Във връзка с взрива до автомобила на главния прокурор Иван Гешев, министърът заяви, че вече се приближават до истината, и че той и МВР ще направят всичко, което е необходимо да се стигне до нея.
Това беше атентат. Дали е за сплашване или да бъде физически ликвидиран главният прокурор, това е недопустимо посегателство. Не искам да се ангажирам с конкретни версии, но в светлината на всичко, което се чу, на мен лично ми звучи по- вероятно да е действие, насочено да предупреди или да сплаши главния прокурор, посочи министърът на вътрешните работи.