Изследователи са декодирали най-старите човешки геноми, откривани някога на територията на в Южна Африка, от двама души, живели преди около 10 000 години.
Генетичните проби са от мъж и жена, чиито останки са намерени в скален заслон близо до южния крайбрежен град Джордж, на около 370 км източно от Кейптаун, каза професорът по биологична антропология от Университета в Кейптаун (UCT) Виктория Гибън. Преди тези открития, най-старите геноми, декодирани от региона, датираха отпреди около 2000 години.
Изненадващото откритие от проучването е, че геномите са генетично сходни с тези на групите San и Khoekhoe, които днес живеят в същия регион.
„Подобни изследвания от Европа разкриха история на мащабни генетични промени, дължащи се на човешките преселения през последните 10 000 години“, каза водещият автор на изследването Йоша Гретцингер, цитиран от АФП.
„Тези нови резултати от най-южната част на Африка са съвсем различни и предполагат дълга история на относителна генетична стабилност“, посочи ученият от Института за еволюционна антропология „Макс Планк“ в Лайпциг, Германия.
ДНК данните в момента показват, че това се е променило едва преди около 1200 години, когато са пристигнали пришълци, които са въвели в региона скотовъдството, земеделието и нови езици и са започнали да взаимодействат с местните групи ловци и събирачи.
Въпреки че едни от най-ранните доказателства за съвременни хора в света могат да бъдат проследени до Южна Африка, те обикновено са лошо запазени, обясни Гибън пред АФП. По-новите технологии са позволили да се анализира тази ДНК.