Международен екип от учени откри древни изкопаеми хромозоми, запазени в стъкловидно състояние в кожата на женски вълнест мамут на 52 000 години. Те разкриха съкровищница от генетични данни за колосалния бозайник, който някои се опитват да върнат от изчезване, пише IGN.

"Знаехме, че малки фрагменти от древна ДНК могат да оцелеят за дълъг период от време", каза д-р Марсела Сандовал-Веласко от Центъра за еволюционна хологеномика към Университета в Копенхаген и съавтор на новото изследване, в което подробно е описано откритието.

"Но това, което открихме тук, е проба, в която триизмерната подредба на тези ДНК фрагменти е била замразена на място в продължение на десетки хилядолетия, като по този начин е запазена структурата на цялата хромозома“, допълни тя.

Хромозомите са нишковидни структури, съставени изцяло от ДНК, които се намират в клетките на всички живи същества. Всяка от тези биологични банки данни съдържа богата генетична информация, която учените могат да използват, за да получат представа за историята и еволюцията на живота на Земята. При нормални обстоятелства останките от мъртви същества се разграждат с течение на времето, което води до фрагментиране на ДНК. Поради тази причина повечето от откритите досега ДНК на древни животни са непълни, често състоящи се от по-малко от 100 базови двойки от милиардите, които някога са съставлявали пълната последователност на организма, преди да се разпадне.

Самите базови двойки - или букви - се състоят от комбинации от органични молекули, наречени нуклеотиди, които се свързват помежду си, за да образуват "стъпалата" в подобната на стълба двойна спирала структура на животинската ДНК. Когато се разглеждат в контекста на заобикалящата ги структура, тези комбинации от бази могат да бъдат анализирани, за да се разкрие богата генетична информация за отдавна изчезнали животни, ако се приеме, че достатъчно от ДНК е оцеляла до наши дни.

Кожата на възраст 52 000 години, която е в основата на новото изследване, публикувано в научното списание Cell, е взета от ухото на мамут, чиито останки са открити в Северен Сибир през 2018 г. Интензивният анализ на пробата разкрива наличието на пълни фосилни хромозоми в древните останки - всяка с дължина една милиардна част от метъра - които привидно са били замразени в стъкловидно състояние в продължение на десетки хиляди години.

"Това е нов вид вкаменелост, а мащабът й е по-малък от този на отделните древни ДНК фрагменти - милион пъти по-голяма последователност", обяснява Ерез Либерман Айдън, съответен автор на новото изследване, който е директор на Центъра за архитектура на генома в медицинския колеж "Бейлър". Изследователите са успели да използват сложни инструменти, за да реконструират триизмерната геномна архитектура на мамута, като същевременно разкриват съществуването на малки "хроматинови" цикли в хромозомните структури, които са с дължина под 50 нанометра.