Той смята, че досега Русия е действала меко в Украйна и това трябва да се промени. Наричат го генерал Армагедон, защото е радикален. Кремъл назначи Сергей Суровикин за специален командир на своите сили в Украйна. Досега такъв пост изобщо не съществуваше. Две важни новини дойдоха в събота, 8 октомври - на разсъмване беше взривена част от Кримския мост, а няколко часа по-късно Кремъл съобщи, че Сергей Суровикин става генерален командващ на руските части в Украйна. Руските пропагандни канали оплакаха щетите по моста, но почти веднага тъгата им се смени с надежда заради новото назначение. Суровикин е поддръжник на масирани ракетни удари по Украйна и е известен с радикалните си действия там, където е работил.
И двамата бяха критикували военното командване заради мекия им, според тях, подход в Украйна.
По време на руското нахлуване в Украйна Суровикин командва Южната войскова група. Прокремълските медии му приписват въвеждането на тактиката "огнен вал" в Донбас - масиран безразборен артилерийски огън за подготовка на настъпление. Кариерата на 55-годишния Суровикин се развива бързо и е изпълнена със скандали на почти всеки етап. Тя включва арести, условна присъда за трафик на оръжие и разследване на самоубийство на пряк подчинен. Всичко това обаче не му пречи да се издига невероятно бързо в руската военна йерархия, показва разследване на Радио Свобода.
През есента на 2017 г. Суровикин е назначен за ръководител на военновъздушните сили и командва руските сили в Сирия.
Именно по време на командването му те (включително наемниците от "Вагнер") понасят най-чувствителни загуби - един генерал и няколко полковници.
Освен това, при боевете в Дейр ез-Зор Суровикин не успява да се справи със задачата да премине река Ефрат, чиято цел е да блокира напредването на кюрдите към петролните находища. Въпреки това той получава от Путин "Златна звезда" на герой.
Няколко неизвестни и един пуч
Официалната биография на Сергей Суровикин съдържа твърде много пропуски и загадки. Например в нея се казва, че през 1987 г. е завършил със златен медал Омската висша командна академия, но няма данни къде е служил след това. Други източници съобщават, че се е сражавал в Афганистан, но не е известно кога и в коя част.
Трафик на оръжие
През 1995 г. майор Суровикин е студент в академията и е осъден. Военният съд на Московския гарнизон го признава за виновен по три обвинения, свързани с трафик на оръжие. Законът предвижда наказание до 10 г. затвор, но Суровикин е осъден едва на 1 година условно. Тази история остава забравена до 2011 г., когато главният военен прокурор Сергей Фридински изпраща писмо до министъра на отбраната Анатолий Сердюков. В този момент Суровикин, вече генерал-лейтенант, оглавява работна група "с перспективата да бъде назначен за началник на Главното управление на военната полиция".
Разследващият комитет обаче се обявява в защита на Суровикин. Заключението на проверката е, че "по време на обучението във "Фрунзе" е имало случаи, когато някои преподаватели са продавали незаконно оръжие. Изпълнявайки молбата на един такъв преподавател, майор Суровикин се съгласява да предаде на свой колега от друг курс пистолет, който уж трябвало да бъде използван за участие в състезание. Майорът, без да знае истинските му намерения, изпълнил заповедта". По време на разпита самият Суровикин заявява, че е сигурен, че не е извършил нищо незаконно и затова "когато следствието установи, че офицерът е бил подставен, обвинението беше свалено и присъдата беше отменена". Той обаче подава молба за отмяна на присъдата едва много години по-късно, когато му предстои назначение на висок пост.
Желязна ръка, убийство и самоубийство
На 32-годишна възраст Суровикин вече е полковник и началник-щаб на дивизия - в Таджикистан, където е изпратен в 201-ва мотострелкова дивизия. През 2002 г. той завършва Академията на Генералния щаб също с отличие. След това е назначен във Волго-Уралския военен окръг като командир на 34-та механизирана пехотна дивизия. Печели славата на командир с "желязна ръка", под чието ръководство се постигат успехи. Но покрай всичко това следват нови скандали и криминални инциденти, свързани с побоища и дори убийство.
се обръща към прокуратурата с жалба, че е бил пребит от своя старши военен командир ген.-майор Суровикин в кабинета му.
Причината - че е гласувал за "неправилния кандидат" във Верх-Исецкия район на изборите за Държавната Дума. Генералът обаче обвинява подполковника почти в дезертьорство - уж не се явил на служба седмица и половина. Свидетели обаче отново "не са намерени" и Цибизов е принуден да оттегли молбата си. Само месец по-късно - на 21 април 2004 г., заместникът на Суровикин полковник Андрей Штакал се самоубива в същия кабинет. Започва наказателно дело, но скоро то също е прекратено. Според военните прокурори ген.-лейтенант Александър Столяров е дошъл в поделението на проверка и не е останал доволен. Затова е провел разговор с Штакал и Суровикин в неговия кабинет. "На военнослужещите са направени забележки относно хода на проверката. В отговор полк. Штакал се самоубива. Разследването установява, че Суровикин по никакъв начин не е отговорен за тази трагедия", пише в документите. Колегите на 37-годишния полковник Штакал - парашутист с безупречна репутация, носител на орден "За храброст" от войната, свидетелстват, че никога не би сложил край на живота си и че тогава не е носел служебния си пистолет. Така се "установява", че изстрелът е произведен не от неговото оръжие, а от чуждо - на някой си офицер Бочкин. Версията е, че той е дал служебния си пистолет на Штакал, за да го върне в склада,
но полковникът не го е направил по някаква причина.
Съдебномедицинските експерти пък сочат, че раната предполага, че Штакал не е имал намерение да се самоубие, а само да го имитира, но "не е изчислил ъгъла на оръжието към слепоочието си".
Богатата съпруга
Често съпругите са най-голямото богатство на руския официален елит - всички те са изключително успешни в бизнеса и следователно са също толкова богати. Към 2016 г., когато ген. Суровикин командва войските на Източния военен окръг, съпругата му Анна Борисовна Суровикина е с доход от 44,021 млн. рубли. Така заема второ място в списъка на най-богатите съпруги на офицери от Министерството на отбраната. Тя притежава три апартамента с обща площ 479 кв. м, три парцела с площ около 4,1 хил. кв. м, къща с площ 686 кв. м, паркинг от 12 кв. м и нежилищно помещение от 182 кв. м. Има и Lexus RX 350.
Самият генерал печели много по-малко - 10,4 милиона рубли, освен че има два апартамента от общо 623 кв. м и автомобил Dodge Nitro.
Интересен е бизнесът на Суровикина - заедно с дъщеря си и братовчед си Александър Мишарин (губернатор на Свердловска област през 2009-2012 г.) тя е основател на дърводобивния завод "Аргуслес", известен като "Аргус-СФК". Според Леонид Волков от екипа на опозиционера Алексей Навални, а тогава депутат в Екатеринбургската областна Дума, те са извършили злоупотреби с дървен материал и регионалния бюджет. За това има публикация в "УралИнформБюро" още през 2012 г.