Премахването на фигурата на главен прокурор е като да натиснеш копчето на атомната бомба. Теоретично е възможно. Не съм сигурен, че това е най-оптимистично.

Това коментира в Страсбург зам.-министърът на правосъдието Емил Дечев.

Според него трябва да се въведе институционен контрол, а не да се премахва институцията главен прокурор.

„Ако в един град по Черноморието се избере окръжен прокурор, но със същите правомощия като главния в момента, тогава на централно ниво от София няма да може да се въздейства върху случващото се в черноморския град“, сподели мнението си Дечев.

„Ако президентът издаде указ за предсрочното освобождаване на главния прокурор, всичко приключва. Ще се назначи някой от заместниците за временно изпълняващ длъжността“, каза зам.-министърът.

По-рано съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че ако е възможно да бъде премахната фигурата на главен прокурор без Велико народно събрание, това ще бъде направено. 

„Ако не може – тогава този човек трябва да стане един нормален администратор, без да има цялата тази власт, която има в момента”, каза бившият премиер.

Когато преди година и половина заложихме механизъм за разследване на главния прокурор, хората не му обърнаха много внимание. Тази начална реформа беше засята тогава и започна да предизвиква различни динамики – минахме през Венецианската комисия, ЕК каза, че това е много важно, стана условие да си получим парите по ПВУ.

Това създаде конфликт в цялата система, защото главният прокурор не искаше тази реформа да се случи. Той мислеше, че това ще е срещу него, защото най-вероятно има за какво да се притеснява. Ние вкарахме много по-рано реформата, която даде резултат днес”, заяви още Петков.