С мониторинговата група обсъждахме важни въпроси за правовата държава и върховенството на закона, за зловредното руско влияние. 

Ще изчакам решението на Радев, ще изчакам решението и на Конституционния съд и, каквото имам да кажа, ще го кажа в България”. Това заяви Иван Гешев пред журналисти в Страсбург. 

Той е там за заседанието на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на Европейския парламент.

ЕП изслуша Гешев, въпреки искането на ЕНП и други партии да отпадне. По-рано депутати от ГЕРБ поставиха под съмнение изслушването.

"Участниците ще решат дали ще има изслушване. От няколко парламентарни групи идва поканата. Присъстват само членовете на подкомисията. Идваме да се информираме и ние, но не можем да присъстваме. От две години се говори за "Барселонагейт", не очаквам да научим нещо различно от това, което сме научавали досега.

От групата на социалистите са зададени въпроси към главния прокурор", обясни Емил Радев пред NOVA.

В момента Европейската народна партия, в която членува ГЕРБ, се опитва да отмени изслушването на главния прокурор пред комисията LIBE в Страсбург, алармират от офиса на евродепутата от Алианса на социалистите и демократите Елена Йончева. Основанието за това, според ЕНП, е фактът, че Висшият съдебен съвет взе вчера решение за освобождаването му, посочват от офиса на Йончева.

"Искането ще бъде обсъдено в близките минути. Както знаете, Конституцията на Република България, чл. 129 ал. 2 казва, че "Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на пленума на Висшия съдебен съвет за срок от седем години без право на повторно избиране.

Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение.

Докато президентът не вземе решение, Иван Гешев е все още главен прокурор на Република България", пишат още от офиса на Йончева.

Вчера ВСС освободи Иван Гешев от поста главен прокурор, като решението беше одобрено с 16 гласа „за", а четирима гласуваха „против". Главният прокурор беше освободен от длъжност след дълга процедура, а искането за неговото предсрочно отстраняване беше внесено от четирима представители на прокурорската колегия – Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Георги Кузманов във връзка с изказването на Гешев на пресконференция от 15 май 2023 г., по време на която той нарича българските политици „политически боклук", което по думите на вносителите накърнява престижа на съдебната власт. След приетите промени в Закона за съдебната власт, освобождаването от длъжност на главния прокурор стана с гласовете на 13 от членовете на ВСС.

Преди кадровиците да вземат това решения, обаче, имаше както спорове, така и дебати, които бяха породени от това, че главният прокурор си тръгна от заседанието поради служебен ангажимент в ЕП и по-точно участие в заседание на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права на ЕП.

Магистратите спореха дали да прекратят заседанието си и да насрочат нова дата, за да може и главният прокурор да участва или да продължат по процедурата без участието на Гешев, но в крайна сметка решиха да продължат процедурата без него.

След решението за предсрочното освобождаване на главния прокурор, министърът на правосъдието Атанас Славов заяви, че президентът Румен Радев няма основание да спре процедурата по освобождаването на Иван Гешев от длъжността главен прокурор. Тогава той отбеляза, че няма срок, в който да издаде указа, но самата процедура предполага бързо произнасяне на държавния глава