Президентът на САЩ Джо Байдън представи бюджет, който удря богатите с нови данъци и същевременно обещава да подпомогне "работещите семейства" в страната. Вероятно бюджетът очертава насоките за развитието на икономиката, които прзидентът ще лансира в предстоящата си предизборна кампания за 2024 г.

Подробностите, публикувани от Белия дом, които Байдън ще изложи лично по-късно в реч във Филаделфия, хвърлят ръкавицата към републиканците, докато президентът подготвя очакваното обявяване на кампанията си за преизбиране.

Републиканците в Конгреса със сигурност ще блокират повечето от предложенията на Байдън, като твърдят, че намаляването на разходите, а не повишаването на данъците, е решението за решаване на проблема с нарастващия дълг на страната. Сега обаче те са подложени на натиск да обяснят къде ще намалят разходите.

Демократите се опитват да заемат популистка позиция, като се представят за партията на обикновените американци, съобщи АФП. Планът на Байдън ще "инвестира в Америка, ще намали разходите и ще намали данъците за работещите семейства", заявиха от Белия дом: 

"Президентът Байдън отдавна вярва, че трябва да развиваме икономиката отдолу нагоре и от средата навън, а не отгоре надолу."

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер

Основните моменти в бюджетното предложение на Байдън включват обещание за намаляване на федералния дефицит с 3 трилиона долара през следващото десетилетие. Сред мерките за постигане на тази цел ще бъде минимален 25-процентен данък върху най-богатите 0,01% от американците. Корпоративният данък пък ще се повиши от по-малко от 10 на 28%, с което ще се отмени огромното намаление на данъка, въведено при президента Доналд Тръмп през 2017 г., съобщиха от Белия дом.

Байдън предлага също така да се повишат данъците на хората, които печелят повече от 400 000 долара годишно, за да се гарантира, че Medicare - финансираната от правителството здравноосигурителна система за хора над 65 години, ще остане платежоспособна. Според Белия дом, повишаването на данъка за Medicare от 3,8 на 5,0% за тези заможни хора ще осигури жизнеспособността на програмата за повече от две десетилетия.

"Моят бюджет ще поиска от богатите да платят справедливия си дял, така че милионите работници, които са помогнали за изграждането на това богатство, да могат да се пенсионират с Medicare, за която са плащали", написа Байдън в Туитър.

По-голямата част от предложения от Байдън бюджет е основно списък с желания. Според Шаланда Янг, директор на Службата за управление и бюджет, това е "началото на здравословен диалог". Републиканците отхвърлиха гласуването за каквото и да е увеличение на данъците, като заявиха, че Байдън прокарва неконтролируеми разходи и антибизнес политики.

"Масовите увеличения на данъците, повече разходи... няма да видят бял свят" благодарение на контролираната от републиканците Камара на представителите, заяви тази седмица водещият републиканец в Сената Мич Макконъл.

Републиканският лидер в Сената Мич Макконъл

Въпреки това Байдън залага, че като изложи план за намаляване на дефицита, финансиран от най-богатите, може да изглежда едновременно фискално отговорен и в контакт с избирателите от средната класа. Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че планът на Байдън е да накара "богатите и големите корпорации да платят справедливия си дял, без да се повишават данъците на американците", които печелят по-малко от 400 000 долара годишно.

Републиканците обаче ще увеличат дефицита "с подаяния за богатите, големите корпорации и групите със специални интереси", каза тя.

В готовия за изборите наратив на Байдън богатите в момента получават безплатна услуга, докато борещата се за оцеляване средна класа просто се нуждае от "малко пространство за дишане". Но битката за наратива далеч не е само академична. Финансовата служба на САЩ на практика вече е изчерпала парите си за тази година и спешно се нуждае от одобрението на Конгреса за поемане на допълнителен дълг или рискува да потопи икономиката в криза.

 Одобреният по-рано таван на заемите от 31,4 трилиона долара достигна максимума си през януари. Ако лимитът на заемите не бъде увеличен или преустановен преди изтичането на настоящите извънредни мерки, правителството на САЩ може за първи път да не изпълни задълженията си. Този сценарий на Страшния съд може да започне да действа още през юли, заяви през февруари Бюджетната служба на Конгреса.

Републиканците твърдят, че постоянно растящият федерален дълг показва необходимостта от намаляване на разходите, но демократите казват, че републиканците използват въпроса като начин да отслабят Medicare и други отдавна популярни програми.