След рекордно топъл февруари, началото на март в САЩ отново носи зимни студове. От бурята Elliott до арктическата въздушна маса, която погълна Ню Йорк, а наскоро и голяма снежна буря, която удари североизточната част на Калифорния, тази зима донесе необичайно време, коментират климатолозите. 

Но какво причинява всичко това? Глобалното затопляне може да звучи като очевиден отговор, но не е толкова просто, тъй като климатът естествено работи със степен на произволна променливост, която също може да доведе до странни метеорологични модели от време на време. 

Изследователите на климата свеждат причините за необичайното време до три основни фактора. Първо, очевидното: 

изменението на климата 

Няма съмнение, че изменението на климата допринася за промените във времето. Но когато разглеждаме конкретни метеорологични събития, е трудно да разберем какво от тях е под влияние на изменението на климата и какво е просто естествената променливост на моделите на атмосферното време. 

Въпреки че е трудно да се отдели изменението на климата от други фактори, допринасящи за зимните бури, ясно е, че по-високите температури добавят повече влага в атмосферата. Това създава потенциал за по-тежки метеорологични явления, като настоящите снежни бури, които изпитваха хората по североизточното и западното крайбрежие. Изменението на климата също прави прогнозирането на неочаквано време по-предизвикателно. 

„Разглеждаме минали сезони, за да информираме за настоящия сезон. Но ние разглеждаме минали сезони, които може да не са били под въздействието на изменението на климата, каквото ще има предстоящият сезон“, каза Андреа Лопес Ланг, изследовател на климата в Университета на Олбъни. 

Ла Ниня 

На всеки три до седем години океанската система на атмосферата преминава през два противоположни природни цикъла: Ла Ниня – хладна фаза и Ел Ниньо – топла фаза. И двете оказват силно влияние върху зимното време и тази година САЩ се връщат към третата си поредна зима под Ла Ниня. Това означава, че повърхностните ветрове в целия тропически Тихи океан са по-силни от обикновено, което прави водата с няколко градуса по-студена. Дори такова малко колебание може да повлияе на времето в целия свят, а в САЩ обикновено създава по-сухи от средните условия в някои региони на страната. Тази година обаче Ла Ниня не следва този обичаен модел. Например, обикновено Калифорния би претърпяла суша, но вместо това щатът беше затрупан от сняг и дъжд, обяснява Джеф Мастърс, метеоролог от Yale Climate.

 Ла Ниня също така обикновено носи повече дъжд над тихоокеанския северозапад, но тази година се е отклонил от обичайната си линия. 

„Имаше над средното количество валежи в Югозапада и това обикновено не е нещо, което виждаме при Ла Ниня“, твърдят климатолозите. 

Поставянето на тези редки метеорологични събития в перспектива също може да бъде трудно, тъй като има по-малък размер на извадката, с която да се правят сравнения. 

Полярен вихър 

Полярният вихър е група от силни ветрове, които се образуват всяка зима в стратосферата на 16 до 45 км над Северния полюс. От време на време, включително тази година, полярният вихър излиза извън траекторията си и понякога може да причини екстремно студени вълни на Земята. Жителите на Източното крайбрежие усетиха вкуса на това явление неотдавна. 

Тазгодишното спускане на юг на полярния вихър беше четвъртото подобно събитие през последните шест години, което според NOAA е рядко и не е наблюдавано „за повече от шест десетилетия стратосферни наблюдения“.