Здравей, Ангел! С наближаването на данъчния сезон започва и подготовката на всички разходи и приходи от изминалата година. Наред с това започват и дискусиите, които всяка една година водя с моя счетоводител относно потенциалното използване на пенсионен план Traditional IRA като част от стратегията ми да намаля облагаемия ми доход за годината.
До момента не съм направил такъв акаунт, защото не съм сигурен към какво да насоча вниманието си – парите, приспаднати от данъците през годините, или потенциалната възвръщаемост от инвестицията в такъв вид акаунт?
Какво би ме посъветвал, изпускам ли други важни моменти?
Здравейте и ви благодаря за хубавия въпрос, който много малко хора до момента са ми задавали по толкова директен начин.
Това е страхотна тема, по която мога да говоря буквално с часове, но ще се постарая да спестя скучните детайли и да синтезирам нещата по възможно най-кратък, но изчерпателен начин. По принцип в нашето общество сме щастливи да имаме много способни и знаещи данъчни консултанти и доста опитни счетоводители, които си разбират от работата и това е едно огромно богатство. Благодарение на много от тях през последните години много наши сънародници разбраха за ползите от отварянето на пенсионен фонд като Traditional IRA и за шанса, който този вид план им дава, за да намалят от данъчните си задължения по абсолютно позволен и дори окуражаващ начин дори от правителството. Но когато става въпрос за оползотворяването на всички възможни ползи от този вид пенсионен план, много от нашите сънародници не са наясно с правилното разпределение на тези пари от гледна точка на инвестиционни опции в годините напред и често те опират до момента, в който оставят тези пари в някой банков фонд, който не дава никакви лихви, или някой изключително консервативен такъв, което не е правилното място за тях през следващите 5-10-15 години. По-скоро такъв вид консервативни инвестиции убиват ползата от данъчните преимущества, защото инфлацията изяжда стойността на парите през годините напред. Нека погледнем цифрите малко по-отблизо, за да видим какво е точното съотношение между ползите от данъчните преимущества наред с потенциален растеж на такава инвестиция през годините. На графиката отгоре се вижда пример от един пенсионен фонд под формата на Traditional IRA, който е бил използван в продължение на 10 години и през всяка една от тях в него са били инвестирани по $5,500. Наред с това те са били приспаднати от данъците на човека, който е използвал тази стратегия.
В инвестиционната част на този вид фонд са използвани четири различни фонда – три средно агресивни и един консервативен. Този микс от фондове е дал средна възвръщаемост от 7.66% на година (дори като се има предвид, че ужасната 2008-а е включена в тази калкулация). Като резултат стойността на този фонд на десетата година е $95,443, давайки печалба от $34,943, имайки предвид, че през последните 10 години са били инвестирани $60,500 като главница. Нека предположим, че от тези $60,500, инвестирани в този вид план, са били директно спестени от данъци средно около ⅓ от тази сума – това прави $20,166. Следователно, ако този човек бе избрал обикновен банков фонд без никакви лихви, то неговата чиста печалба би била единствено спестените предполагаеми $20,166. При правилно разпределение по фондове обаче през тези 10 години той би добавил още $34,943, правейки тоталната печалба около $55,000 (спестените $20,166 от данъци плюс спечелените $34,943 от инвестиционните фондове). Сега виждате ли, че и двете страни на уравнението са важни и е важно да бъдат изпипани много отговорно от хората, които са компетентни в тях – счетоводителите по данъчната част и финансовите консултанти (като мен) по инвестиционната част. Това е от мен за днес, ако имате въпроси, идеи или коментари - можете да се свържете с мен на 224.522.2413 или на директния ми емайл на [email protected]. Желая на всички успешнa седмица и много късмет във всички аспекти на живота!
(Очаквайте продължение в следващия брой)