Яна Касова
От години технологиите са от ключово значение за честната игра в много спортове, не и във футбола. Но вече на стадиона е Video Assistant Referee (VAR), или видеоасистент съдия. Всеки гол на Световното първенство по футбол е взрив от емоции за фенове по цялата планета. Но на мондиала в Русия екстазът бързо може да бъде попарен, ако системата VAR е видяла нарушение. Нововъведението е в помощ на съдийството, но често е хулено и от фенове, и от специалисти. Световното първенство в Русия е първият голям международен турнир, на който влиза в сила VAR. Някои вече са запознати с това как действа, защото системата за видеоповторения вече се използва в шампионатите на Германия и Италия, а освен това беше изпробвана и в двубоите от Купата на Лигата и ФА къп в Англия.
„Надявам се, че с VAR даваме на съдиите инструмент за намаляване на грешките. Това е особено важно за мачове от Световното първенство, коментира президентът на Международната федерация по футбол (ФИФА) Джани Инфантино преди мондиала. - Смятам, че е абсурдно в днешно време всеки, който гледа мач от дивана, да знае имало ли е грешка, а съдията - не. В началото и аз бях настроен скептично, но ако не опитате, няма да знаете струвало ли си е нещо или не. Всеки съдия допуска важна грешка средно по веднъж на три мача. Анализът ни показа, че благодарение на VAR това вече става един път на 19 срещи." Според главния отговорник във ФИФА за технологичните иновации Йоханес Холцмюлер системата за видеоповторения работи с точност от 98.9%. Числото не е 100, защото винаги има елемент на допустима грешка и субективен човешки фактор. „Няма как абсолютно всяка една ситуация да се гледа еднакво от различни хора", обясни той. "Ако системата не се докаже като успешна на Световното първенство, то е възможно повече да не я ползваме", съобщиха още от ФИФА.
Как работи VAR на мондиала? Четирима рефери следят мачовете на живо от специалната стая за видеонаблюдение в Москва. Те имат поглед върху играта от 33 различни камери плюс две външни на стадиона. С този набор от видеонаблюдение реферите имат възможност да погледнат ситуацията на терена от всички ъгли. Главният съдия на всеки мач може да комуникира директно с екипа на VAR чрез своя радиомикрофон. Двете страни могат да обсъждат коя ситуация има нужда от разглеждане, a впоследствие видеопомощникът дава своето мнение. Решението обаче се взема изцяло от главния съдия, който може и да не се съобрази с мнението на VAR.
От стаичката сигнализират на главния съдия само при "ясна грешка" в четири променящи мача ситуации: голове, дузпи, директни червени картони и сбъркана идентичност. Освен VAR екипа и съдията на терена никой друг не може да изиска видеопреразглеждане - нито футболисти, нито треньори.
Груповата фаза на Световното първенство в Русия вече е в историята, но за аналите остават и множеството мачове, решени с окото на VAR. И системата за видеонаблюдение не беше никак съвършена, въпреки че още след първите мачове в Русия от ФИФА изразиха удовлетворение от решенията на системата за повторения. Оказа се, че реферите често грешат в един от най-важните моменти във футбола - нарушението в наказателното поле. Видя се, че различните хора имат различни идеи за това какво точно означава „ясна грешка". Така съдиите използват системата при ситуации, които за други не са основателни, и обратно.
Дебютният мач, в който се намеси VAR, беше между Франция и Австралия, завършил 2:1. Главният съдия Андрес Куня от Уругвай отсъди дузпа за нарушение на Джошуа Рисдън в наказателното поле срещу Антоан Гризман. Решението на рефера беше взето след сигнал и консултация с видеоасистент арбитъра около две минути след фаула на Рисдън срещу французина. Имаше и много наелектризиращи ситуации. Например от Бразилия бяха крайно недоволни от съдиите на мача им с Швейцария, завършил наравно - 1:1. От местната футболна федерация изпратиха запитване до ФИФА дали системата за видеоповторения е влязла в употреба в две ситуации по време на този двубой. Първо, защитникът на селесао Миранда беше бутнат при гола на швейцарците, а след това имаше дузпа в полза на Бразилия за нарушение срещу Габриел Жезуш. „При двете ситуации има грешки на съдията, които трябва да бъдат коригирани от системата за видеоповторения", твърдят бразилците. В друг мач на „кариоките", този срещу Коста Рика, след намесата на VAR главният рефер отмени дузпа, която бе отсъдил. След прегледа на видеоповторението съдията бе категоричен, че Неймар е симулирал в пеналтерията.
Ръководството на Сръбския футболен съюз също официално внесе жалба срещу съдийството на Феликс Брих на мача с Швейцария, загубен с 1:2 в последните секунди. Тимът на Младен Кръстаич поведе в резултата, но допусна обрат през второто полувреме, а при резултат 1:1 главният рефер не даде дузпа за нарушение срещу Александър Митрович. Брих не се консултира с VAR, макар че според различни информации от стаята за видеонаблюдение са му казали, че наказателен удар по-скоро има. Видяхме и как Иран празнува една минута гола си срещу Испания, преди да бъде отменен. Тъй като футболисти и фенове не могат вече спокойно да се зарадват на гол, легендарният френски футболист Бишенте Лизаразу сравни VAR с това да правиш секс, но в сюблимния момент да ти кажат да спреш, без да ти кажат защо. „Зрителите искат да участваш в шоуто, но ние ги лишаваме от този шанс. Трябва да използваме видеото по-добре. Трябва да бъде обяснено на всички, на стадиона и по телевизията. Участваме в едно и също шоу", каза Лизаразу още преди световното първенство.
Основна критика към видеонаблюдението е и това, че накъсва много играта, а времето за вземане на решение понякога е твърде дълго. В Русия това, което разглеждат съдиите, се излъчва на видеоекраните, но след отсъждането на решението, за да не могат феновете да повлияят на рефера. Но пред телевизионните екрани зрителите остават без тази информация. За да не се губи връзката между фенове и част от играта, има предложения дори обсъждането на ситуациите от видеореферите да се чува и от зрителите пред екрана и на стадиона. Това би помогнало хората да разберат процеса на вземане на решения, а и той да бъде прозрачен.
Бившият президент на ФИФА Сеп Блатер се обяви срещу системата за видеоповторения седмици преди старта на мондиала. "Въвеждането на VAR на състезание от нивото на световния шампионат е голяма грешка, тъй като участниците в повечето случаи никога не са срещали тази система нито на национално, нито на международно ниво. Ето защо смятам, че това беше направено твърде скоро", сподели Блатер. Това е нова система и както футболисти, така и фенове все още са объркани как точно работи тя. А може би това важи и за реферите. Със сигурност ще отнеме време да се изчистят грешките с VAR. Едно е ясно - със сигурност видеонаблюдението във футбола няма да убие любимата тема на футболния запалянко - грешките в съдийството.