В Римската империя растението, познато днес като дафинов лист, се е смятало за свещено и е било символ на величието, мъдростта и защитата. Древните гърци пък го засаждали край храмовете на Аполон – богът, покровителстващ медицината, поезията и музиката.

Дафиновият лист e известен най-вече като добавка към много ястия, но освен за незаменима подправка в кулинарията, придаваща специфичен аромат на гозбите, той е прочут и със своите лечебни свойства. В дафиновите листа се открива високо количество важни макро- и микроелементи.

Познатите ароматни листа са от няколко вида на семейство Лаврови (Lauraceae), като дръвчетата обикновено достигат височина 12 метра. Характеризират се с цъфтеж през края на пролетта, жълти цветчета със звездовидна форма, а листата са тъмнозелени, месести и заострени към върха.

Използват се пресни или сушени в кулинарията, както и в много рецепти от народната медицина.

Лечебните свойства в чудните дафинови листа са прилагани още от древността.

Противовъзпалителният ефект на маслото

е бил познат от векове, като то е използвано за лечението на рани, но освен това тази билка има и благоприятно действие върху голям спектър от неразположения и заболявания.

Счита се, че подобрява храносмилателните процеси. Неслучайно можем да го срещнем в множество ястия, като, освен че им придава невероятен аромат и вкус, има и изключително благотворно влияние върху стомашно-чревната флора.

Дафиновият лист облекчава коремните болки, действа благоприятно при констипация или диария и намалява дискомфорта при подуване на корема.

Допринася за по-пълното усвояване на хранителните вещества, а маслото от дафинов лист може да бъде полезно при храносмилателни проблеми.

Грижи се и за здравето на бъбреците, тъй като има диуретично действие, стимулира отделителната система и предотвратява образуването на камъни в бъбреците. Действа благоприятно на сърдечносъдовата система с двете си органични съединения – рутин и кафеена киселина, които подобряват състоянието на сърцето. Рутинът действа укрепващо на капилярните стени, а кафеената киселина редуцира LDL-холестерола и предотвратява стесняването на артериалните съдове.

Дафиновият лист помага при болки в ставите, облекчава дори ревматични болки.


Притежава и антиоксидантни свойства, както и помага за регулирането на нивата на кръвната захар. Дафиновият лист притежава и антипиретични свойства и може да се използва срещу висока температура.

Според някои клинични проучвания, растението дори инхибира растежа и развитието на туморни клетки при рак на гърдата.

Лечебните свойства на дафиновия лист

са много, поради богатото му съдържание на полезни и хранителни вещества.
Аскорбиновата киселина е сред най-силните антиоксиданти и участва в множество важни биохимични функции. Витамин С пък предпазва клетките от вредните окислителни процеси, повишава имунните сили на организма, подобрява усвояването на желязо и също така допринася за по-добра обмяната на веществата. Витамин А участва във възстановителните процеси и клетъчната регенерация, като е необходим за здравето на очите, кожата, косата и костната система. 

Дафиновите листа са растителен източник и на витамини от група В, сред които ниацин, рибофлавин, пиридоксин и пантотенова киселина. Те са необходими за нормалното функциониране на нервната система.

Фолиевата киселина или витамин В9 е сред най-важните съединения за вътреутробното развитие, като тя е необходима за изграждането на костния мозък и плацентата. В зрелия организъм участва в жизненоважни биохимични процеси като синтеза на белтъците и ДНК.

В дафиновите листа се открива и високо съдържание на важни минерали, сред които калций, калий, магнезий, цинк, желязо, фосфор, манган, мед и селен.

Растението освен това пречиства въздуха, премахва лошата миризма, действа като репелент против насекоми и може да помогне при ухапвания и ужилвания.

Ползите от употребата на природните лекове винаги са много. Освен всичко, изброено дотук, дафиновият лист намалява стреса и тревожността, като е популярен и в ароматерапията.