Ако някой ви накара да се опитате да познаете рождения му ден, без допълнителна информация, може да ви дойде малко нанагорно – в края на краищата, шансовете са 1 към 365 да уцелите с произволно предположение, нали? И кой би очаквал успех при такава вероятност?
Е, оказва се, че може да има начин да увеличим шансовете си малко. Има един ден в годината, в който се раждат много по-малко бебета от всеки друг: 25 декември.
Това не е шега – и не е въпрос на вероятности като при Парадокса на рождения ден. Това е истински статистически факт, установен първоначално през 1999 г. при
изследване на данъчната система на САЩ
„Дек. 25 е най-малко популярният ден за раждане в САЩ, Австралия и Нова Зеландия. В Англия, Уелс и Ирландия той е вторият най-малко популярен, след 26 декември, когато британците празнуват Деня на подаръците“, обяснява икономистът Джей Загорски.
Използвайки информация от регистрите за раждаемостта в САЩ от 1978 до 1992 г., изследователите Стейси Дикерт-Конлин и Амитаб Чандра успяват да подредят дните от годината спрямо вероятността човек да се роди на всеки от тях – и през 2006 г. тези данни са събрани в списък, публикуван в New York Times.
Като изключим 29 февруари – тъй като се появява само веднъж на четири години и има очевидно предимство – победителят по отношение на ниската раждаемост е ясен: Коледа, пише chr.bg.
Но не е ли малко странно това? Дали е просто някакво особено съвпадение или играе роля и някакъв биологичен фактор? Или пък става въпрос за нещо съвсем различно?
Е, изследователите откриват биологични причини за годишните приливи и отливи на раждаемостта. Бебетата се появяват в края на лятото и есента по-често от всяко друго време на годината и се смята, че
това се дължи на редица фактори
които свързват телата ни с променящия се свят около нас.
„Факторите включват влошаване на качеството на сперматозоидите през лятото, сезонните разлики във функцията на предния дял на хипофизата и яйчниците, причинени от промени в продължителността на дневната светлина, и вариации в качеството на яйцеклетката или възприемчивостта на ендометриума“, пише в статия от 2001 г. в списанието Obstetrics and Gynecology.
„Повишената сексуална активност по време на празниците в края на годината, също се изтъква като възможно поведенческо обяснение за декемврийския пик на зачеванията“, добавя вестникът, въпреки че „точните причини остават неизвестни“.
Но въпреки че това предложение може да обясни защо има толкова много септемврийски бебета, всъщност не обяснява липсата на коледни рождени дни. В края на краищата, върнете се девет месеца назад от ваканционния сезон и сте в края на март – какво толкова му е на март?
Всъщност причината, поради която е особено малко вероятно да родите на Коледа, е почти разочароващо практична – причината хората да не се раждат по празниците е, защото са празници. Никой не иска да ражда по празниците…
„Всичките дни, в които се ражда най-малко в САЩ
са свързани с празниците – независимо дали е Коледа, Нова година, Четвърти юли или Деня на благодарността“, пише Загорски. Но „в зависимост от годината и мястото, между 30% и 40% по-малко бебета се раждат на 25 декември, отколкото в пиковия ден на годината.“
Въпреки че може да датата на раждане като нещо изцяло извън човешкия контрол, в този модерен свят истината е, че тя често е много по-планирана, отколкото осъзнаваме. „Лекарите почти никога не планират ражданията със секцио през официални празници или почивни дни“, посочва Загорски. „А около 1 на всеки 3 американски бебета се ражда по този начин.“
Дори при вагиналните раждания, повече от 1/4 са медицински предизвикани. Това също е по-малко вероятно да се случи, когато лекарите предпочитат да празнуват със семейството си, отколкото да са на работа – или, в този смисъл, когато самите бременни жени предпочитат да получават подаръци, отколкото епизиотомии.
Така че, ако сте един от сравнително малкото хора, които е трябвало да прекарат живота си в правене на подаръци на другите на собствения си рожден ден, можете поне да се утешите със знанието, че сте рядка порода – до 40% по-рядка, всъщност, от септемврийски рожденици.
Парадоксът на рождения ден
Парадоксът на рождения ден е, че – обратно на интуицията – вероятността да споделяте рожден ден с друг човек в дадена група надхвърля 50%, ако групата е от само 23 души.
Парадоксът на рождения ден е съвсем истински парадокс: изглежда грешен, но всъщност е верен. Въпреки че изглежда изненадващо, че само 23 индивида са необходими за се достигане 50% вероятност за споделен рожден ден между поне двама от тях, този резултат става по-ясен, като се има предвид, че сравненията на рождените дни ще бъдат направени между всяка възможна двойка индивиди. При 23 индивида има (23 x 22) / 2 = 253 двойки за разглеждане, много повече от половината от броя на дните в годината.