Първата българска евангелска църква „Нов живот“ в Чикаго отбелязва 25 години от основаването си през 1996 г. Днес, въпреки пандемията, тя събира десетки вярващи - българи и американци. Богослуженията й, които се провеждат и онлайн, се радват на голям интерес от наши сънародници и в други райони на САЩ, а също и от български семейства във Великобритания, Испания, България и дори в Китай. „Българите преоткриват вярата в Бог“, сподели в интервю за BG VOICE пастор Станимир Танев - един от „бащите“ на църквата в американския град. Той е убеден, че след падането на социалистическия строй пред българите се открива не само възможността за свободно изповядване на вярата, но и за нейното преосмисляне. „Ние бяхме много неинформирани за християнството. Информацията за християнството беше повече суеверна и повече от някои исторически факти, но нищо повече. По време на тези 45 г. комунизъм
комунистите атакуваха религията
много жестоко“, разказа пастор Танев и добави, че е израснал в християнско семейство, което е коствало много на него и на семейството му по време на комунистическия режим. „Моята сестра не беше допусната да учи във висше учебно заведение, защото ходеше на църква. Тези неща всъщност потискаха практикуващите християни“, сподели той и изрази възгледа си, че човечеството без Бог няма бъдеще, колкото и категорично да звучи. Според него християнството е над националната идентичност, което обаче не трябва да се налага на хората, а да се приема индивидуално.
„За мен християнството е повече от това да си българин. Аз го разграничавам, макар че ние, българите, сме християни поради това, че Борис I ни покръсти. Това нещо го приемам и това е факт. Но християнството е личен избор, а не защото някой ти е наложил, някой ти е казал. Това е записано и в самата Библия, че е личен избор, че не е нещо, което е наложено“, поясни Станимир Танев. Преди пандемията от коронавирус на богослуженията в „Нов живот“ присъстват около 180-190 вярващи.
Сега те са около 130-140
като много хора ги гледат онлайн, стана ясно от думите на пастора. Той подчерта, че богослуженията се водят на български език, но превеждат за американците и пускат песни на английски език, защото искат да не изолират младежите, които се чувстват по-спокойно. Присъстващите американци на богослуженията са предимно от смесени бракове. С оглед на безопасността на хората, от църквата изискват да се носят маски. Също се поддържат всички изисквания за чистота и достъп до дезинфектанти. Пастор Станимир Танев каза, че през миналата година за период от няколко месеца е имало забрана да се събират повече от 10 души заради вируса и са преминали изцяло онлайн. „Онлайн форматът го запазваме, защото служим на други хора от различни части на Америка, както и в Китай, където има семейство българи, което ни гледа. Имаме много семейства от Англия, Испания и Италия, има и възрастни хора от България, които гледат нашите богослужения. Средно се включват между 40 и 80 IP-та, ние водим статистика на нашите събирания. Знаем, че трябва да продължим. Аз мисля, че определено имаме какво да кажем на хората, които ни слушат“, смята той. По думите му все повече се слушат проповедите на главния пастор на църквата Владимир Георгиев, като хиляди хора ги следят в YouTube. Пастор Танев сподели, че имат и
неделно училище „Нов живот“ за възрастни
в което се разискват теми, които не могат да се обсъждат по време на литургията. По време на училището се повдигат теологични въпроси, изучават се книги. В момента преминават през темата за брака, семейството и др. „Вярваме, че Библията ни е дадена да се научим как да живеем. Ако има един създател, той е събрал тази книга, и когато следваме тази книга, всичко е добре. В тези неделни уроци разглеждаме тази книга“, отбеляза пасторът и поясни, че отделно в неделното училище има вероучение за децата. Танев посочи, че основната форма на финансиране на църквата е с дарения, „както е посочено в Библията - доброволни дарения". Имат две сгради, като едната е до църквата за неделното училище. Църква „Нов живот“ също активно участва в благотворителна дейност. Има няколко пастора, които специално се занимават с благотворителност. „Няколко пъти организирахме мероприятия за събиране на средства за нуждаещи се българи в Чикаго. Преди 2 г. с „Малинчо“ направихме
малки ваучери за 100 долара
които предоставихме на хора в нужда, за да отидат в „Малично“, и за тях им беше подготвен пакет за 110 долара. Където видим, че има нужда, ние помагаме“, заяви пасторът. Тази църква, по думите на Танев, е едно от благословенията на българската общност. „Нов живот“ е в много добри отношения и с Българската православна църква. „Ние сме помагали на Българската православна църква, когато те имаха проблем със събирането на средства. Ние сме в много добри отношения с техните свещеници. Не се бъркаме в доктрините и различията. Ние сме християни и се подкрепяме, подпомагаме се един друг. Тази българска общност има нужда от събиране, а не от разцепване. Българите ни имат доверие. Ние сме тук за тях“, заяви един от основателите на първата българска евангелска църква в Чикаго.
За педофилията в Католическата църква
В последните години Католическата църква е разтърсвана от грандиозен скандал - широкоразпространена педофилия и затваряне на очите на висшия клир. Пастор Станимир Танев осъди по най-категоричен начин извращенията в Католическата църква и изтъкна, че това се получава заради липсата на отговорност. „Ние го осъждаме, това е пошлост, мерзост го нарича Библията. Ние осъждаме това, което и Библията го осъжда. Когато човек сложи ръката си върху нещо и започне да го преправя както си иска, той го извращава. Много лесно е това да стане. И заради това ние сме против“, коментира той. „И за да се пазим от такива неща, ние сме отговорни пред други хора, отговорни сме пред организация. Ние винаги искаме да имаме хора, които са над нас, които просто ни държат отговорни да живеем живота си и да правим това, което правим по правилния начин. Човек, когато избяга от отговорност и няма кой да го наблюдава, винаги върши глупости - за съжаление точно такива са тези хора. Грехът е във всеки един от нас“, каза още пастор Танев.
МОЖЕ И КАТО КАРЕИстория на църква „Нов живот“
Църквата е открита през октомври 1996 г., като идеята се заражда след формирането на българската общност в Чикаго, което започва да се осъществява след Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г. Зад този проект се откроява името на Любомир Мичевски, който заедно с няколко български семейства „повярвали“ - чували за Бог, знаят за Православната църква, но никога не са прогледнали или никога не са чели Библията, не са погледнали християнството като нещо повече от религията“, разказа Танев и добави, че истинското християнство е това взаимоотношение с Бога. През 1995 г. малката група от евангелски християни посещава американски пастор, който отваря вратите на църквата си за българската група. Но впоследствие българите започват да се събират и да организират изучаване на Библията. Година по-късно решават да установят българска евангелска църква с богослужения на български език. За 25-ата годишнина църквата е организирала на 15-17 октомври „истинско празнуване“, на което е поканен Йосиф Димитров - президент на Европейската теологическа семинария в Брюксел. Конференцията ще бъде отворена за всеки българин, „ще го направим достояние за цялата българска общност, за да може българите да празнуват с нас“.