Българската федерация по тенис не познавала нито черно тото, нито корупция

Георги Анастасов

Светът на тениса вече не е същият. През миналата седмица стана ясно, че 28 топ играчи са били разследвани за уреждане на мачове, а 8 от тях играят в момента в Мелбърн. Имало и шампион от Големия шлем. Новак Джокович призна, че преди десетина години бил атакуван с неприлично предложение да загуби срещу 200,000 долара. Испанецът Роберто Баутиста Агут пък разкри, че фен на залаганията заплашил да го обеси след загуба от Григор Димитров през 2010 г. Няма спасение! Онези гадни акули със залозите налазиха и неприкосновения тенис - символа на феърплея и кавалерството. Огромните пипала на тото мафията се разпростряха върху най-чистия и аристократичен спорт. Представете си следната картинка: Преди финала на турнир от Големия шлем тъмен субект с очила и лаптоп, метнат на рамо, се приближава към Роджър Федерер и му казва: Хей, Роджър, какво ще кажеш да загубиш срещу 50,000 долара? (такава била тарифата) Защо да се потиш за 3 милиона? И без това 17 титли са ти достатъчни...

Извинете, но ми идва малко прекалено. Не казвам, че в тениса няма незаконни залагания, корупция и уреждане на мачове. Сигурно има. Но се знае, че подобни негативни явления биха могли да виреят на много по-ниските етажи на играта. Например в турнири от веригите „Фючърс" и „Чалънджър", в които спечелването на титлата понякога едва покрива разходите за пътни. На подобни мисли например навеждат епизодични появи на тенисисти от топ 200 в най-слабите категории турнири. Които обикновено приключват със сензационна загуба още в първия кръг.

Всъщност уреждането на мачове в тениса не е нещо ново. Счита се, че заедно със снукъра това е най-подходящият спорт за манипулации, тъй като една умишлена загуба най-трудно би се доказала. А дори да си личи от 100 километра, че даден тенисист не се напряга - може да има хиляди причини за това. Я детенце да му се родило и иска да

си тръгне час по-скоро да го види (преди няколко години такъв бе случаят с Жил Симон, който буквално подари един мач на Рафаел Надал в САЩ), я реши да съхрани сили за следващ по-важен турнир.

И ето че и тази игра стана уязвима след главоломното развитие на онлайн залозите в цялата палитра от турнири - от фючърси до Голям шлем. Всъщност за черно тото в тениса започна да се говори по-усилено след онзи забележителен мач между руснака Никол Давиденко и аржентинеца Мартин Васало Аргело в полския курорт Сопот през 2007 г. Тогава бяха отчетени огромен брой залози за победа на Аргело, който бе доста по-назад от Давиденко в световната ранглиста. Руският тенисист спечели първия сет, след което се отказа поради контузия.

Ясно е, че ако не повишат наградните фондове на най-слабите турнири, изкушението винаги ще е налице и съмнения ще има. Да се говори за корупция и уреждане на мачове на ниво топ 100 обаче звучи леко несериозно. При това в първия ден на първия турнир от Големия шлем в Мелбърн. По-скоро намирисва на евтина сензация или на зле скроена атака срещу някого или някои. През миналата година огромен корупционен скандал разтресе футбола, а Блатер и Платини бяха изхвърлени от всевъзможните структури на играта. Междувременно допинг и корупция разтърсиха из основи леката атлетика. Дойде ред и на тениса. А между другото най-голямата букмейкьрска кьша „Уилям Хил" е спонсор на Открития шампионат на Австралия.

Тенисът в България е чист от черно тото, уредени мачове и корупция, твърди вицепрезидентът на федерацията Георги Крумов. Подобни истории не е имало по турнири на наша територия или с наши състезатели. При нас не е имало никакви индикации за нерегламентирани действия. Предполага се, че подобни уговорки най- често стават между тенисисти от една и съща държава. Ние нямаме тенисисти, които често да играят заедно по турнири. Мога да твърдя, че по нашите турнири всичко е било феърплей и не са се правели тънки сметки. Никой от нашите тенисисти не е давал сигнали, че е бил атакуван с подобни оферти на турнири в България или в чужбина. Единствено преди две-три години на един „Фючърс" се появиха хора с компютри по трибуните и следяха някакви резултати, но главният съдия и директорът на турнира ги отстраниха от трибуните и повече не се появиха. Което не означава, че непременно са се занимавали с нелегални залози. Историята нямаше продължение. Въпросът е дали изобщо твърденията на Би Би Си, откъдето тръгна скандалът, ще бъдат доказани. От АТП категорично ги опровергаха. Ясно е, че проверки ще има, но според мен подобни неща са немислими при по-опитните елитни състезатели. Това са хора, които държат на престижа и авторитета си. Иначе в Международната федерация по тенис си има етична комисия, която се занимава с тези негативни явления и нещата се следят сериозно. Категорично няма фрапиращи случаи на корупция в последно време, завърши Крумов.