Георги Филипов

След девет забележителни години Кристиано Роналдо напусна най-успешния европейски клуб „Реал" (Мадрид). В испанската столица португалецът спечели всичко, вкара 450 гола и взе пет пъти наградата „Златната топка" за най-добър футболист. На 33 години, без признаци за залез на кариерата, избра да премине в италианския шампион „Ювентус" срещу 100 млн. евро, с което може да промени много в европейския футболен бизнес. Това не е просто поредната сделка на пазар, на който нивата от 100 милиона евро вече не са екзотика. След платените през миналото лято 222 милиона евро от „Пари сен Жермен" на „Барселона" за Неймар трансферът на Роналдо изглежда в рамките на нормалността, като се акумулира и неговият статут на един от най-великите футболисти за всички времена. Това е трансфер с многостранно влияние. Роналдо разчупва наложения в последното десетилетие модел на движение на най-добрите футболисти от Италия в посока към по-богатите клубове в Англия и испанските „Реал" и „Барселона". За пръв път от поне десет години играч от подобен калибър избира да продължи кариерата си в Серия А, където финансовите възможности на клубовете са по-ограничени, а оттам и шансовете им да бъдат конкурентни на европейските турнири.

Историята помни няколко подобни трансфера. Диего Марадона през 1984 г. преминава от „Барселона" в „Наполи" и бразилската нападателна машина Роналдо, преминал през 1997 г. също от каталунския гранд в „Интер". И двамата по някакъв начин промениха отношението към „калчото". Роналдо има шанс да го направи за трети път. Въпреки напредналата си възраст трансферът в „Ювентус" не е типичният предпенсионен избор. През изминалия сезон той вкара 26 гола в 29 мача и изведе „Реал" до трета поредна титла в Шампионската лига с 15 гола в 13 срещи. Общият му актив е 44 гола в 44 мача на всички възможни фронтове. Така че португалският капитан има какво още да даде на футбола. На първо място, той ще промени отношението на италианските клубове към трансферите на звезди. След като през 90-те години клубовете от Серия А доминираха на европейската сцена, презв последните им години им стана все по-трудно да се доберат до звездно присъствие. Сега „Ювентус" показва на останалите, че това не е мисия невъзможна.

Сделката, която се оценява общо на 290 милиона евро със заплатата на Роналдо, включва плащането на трансферната сума на две вноски в две поредни години. Самият футболист ще получава по 30 милиона евро на година след данъци, с което ще се доближи до най-големия си конкурент Лионел Меси, както и Неймар, без да ги настигне изцяло. Но пък ще получава с 9 милиона евро повече спрямо досегашния си клуб. Сумата не е по възможностите на „Ювентус", тъй като би нарушила правилата на финансовия феърплей на УЕФА. Ето защо ще бъде използван рекламен договор с „Фиат Крайслер аутомобайлс". Футболният клуб и автомобилният производител са тясно свързани чрез семейство Аниели, което стои изцяло зад сделката. Фамилията, която притежава „Юве" от над 90 години, контролира „Ферари НВ" и „Фиат Крайслер" през холдинговата компания „Ексор НВ". Тя от своя страна притежава 64% от футболния клуб.

Пристигането на португалеца може да се окаже огромен рекламен удар за „Фиат", той като логото на „Джийп" стои на черно-белите фланелки на „Старата госпожа". Ако Роналдо успее да изведе отбора до финал в Шампионската лига, медийното присъствие ще бъде на стойност 50 милиона евро според Ерик Смолууд, президент на „Апекс маркетинг груп", цитиран от „Блумбърг". По този начин „Фиат Крайслер" с лекота ще си върне 20-те милиона долара, които плаща годишно на „Ювентус" за спонсорство.

„Джийп" е най-ценната марка на американския пазар за автомобилния концерн. „Фиат" прогнозира, че ще продаде 1.9 милиона високопроходими автомобила от марката в световен мащаб, което е повече от два пъти от 730-те хиляди преди пет години. Целта на изпълнителния директор Серджио Маркионе е да стигне 3.3 милиона продажби на марката до 2022 г., а привличането на Роналдо може да повлияе само положително. Клубът също има спонсорски договори с „Адидас" за екипировка, с „Алианц" за името на стадиона и Samsung, които също би трябвало да спечелят от трансфера.

„Юве" остава в сянката на големите английски и испански клубове във футболно отношение, а и финансово, но се опитва да промени нещата. Само слуховете от последната седмица повишиха с 43% стойността на акциите на дружеството. Въпреки че спечели последните седем титли в Родината си, черно-белите са едва на девето място според класацията на „Форбс" за най-ценните футболни клубове с оценка от 1.250 милиарда евро. „Реал" е оценен на 3.42 милиарда евро. Докато испанският гранд има приходи от 627 милиона евро на година, тези на „Ювентус" са едва 377 милиона евро.

Покрай надпревара с Меси за величие португалецът се превърна в мощна самостоятелна икономическа единица. Той може да е трети по приходи след Флойд Мейуедър и Меси, но има потенциала да се бори и за първото място в световен мащаб благодарение на доминиращото си присъствие в световния спорт. Според оценки на „Форбс" през миналата година е спечелил 40 милиона евро от рекламни договори и в това отношение е с няколко обиколки пред конкурентите си. Роналдо има повече от 300 милиона последователи в социалните платформи Facebook, Twitter и Instagram, а само страницата му във фейсбук има 122 милиона фенове. Това е с 20 милиона повече от който и да друг човек на планетата. Той генерира 474 милиона евро стойност за своите спонсори през последните 12 месеца чрез активността си в социалните мрежи според изследователската компания „Хукит". Въпреки че е рекламно лице на „Найк", само снимките с екипа на „Адидас" на „Реал" са генерирали рекламна стойност от 216 милиона евро за германския производител. Фейсбук преговаря с него за партньорство в платформата „Фейсбук уоч". Смята се, че сделката ще струва 11 милиона евро за документална поредица от 13 епизода.  Присъствието му в социалните мрежи може да има положителен ефект върху новия му клуб и новите му спонсори. Само в туитър Роналдо има 74.5 милиона последователи, докато „Ювентус" е с едва 6 милиона, а „Джийп" с 1 милион. В инстаграм той има 134 милиона последователи, докато „Ювентус" е с 13 пъти по-малко. А присъствието му в Италия може да окаже положително влияние върху целия италиански футбол. Трансферът на Неймар в ПСЖ преди година доведе до скок от 22% при последователите на френския клуб в социалните медии, сочи изследване на Кей Пи Ем Джи.

Въпреки че златните години на Серия А отминаха, повишеният интерес към първенството може да окаже благотворно влияние на всички клубове. „От 2006 г. италианският футбол изпитва проблеми, а вдигането на летвата с Роналдо прави разликата в имиджа на „калчото". Той може да вкара гол от всеки ъгъл, но в икономически аспект ще донесе огромното си желание да побеждава. Страхотно е за „Юве", но и за целия италиански футбол", коментира бившият нападател Алесандро дел Пиеро пред италианските медии.

Макар и бавно италианските клубове вече излизат от хватката на скандала с корупция през 2006 г. Първенството беше единственото от петте най-силни, в което през миналия сезон имаше оспорвана битка за титлата, а не надпревара с един кон. Вече четири клуба притежават собствени съоръжения, което им дава възможности да генерират повече приходи. Присъствието на китайски инвеститори в други италиански клубове би могло да помогне, защото се очаква да направи Серия А по-разпознаваема и популярна. Първенството обаче трябва да се справи с генерирането на нови проблеми. Въпреки това идването на Роналдо може да има своя рекламен ефект за Серия А и големите имена да преоткрият първенството за себе си. Или пък да се случи обратното - да видим неговия залез на футболист и икономически спортен феномен.

----------------------------

*  В италианския думата „чао" означава „здрасти".