Турция отложи плащането на Русия на сметка за природен газ от 600 милиона долара до 2024 г., съобщиха два източника, цитирани Ройтерс.

Това е първото подобно отлагане по споразумение, обявено миналата седмица, което подчертава задълбочаването на връзките между Анкара и Москва.

"Официално плащане на стойност 600 милиона долара беше отложено за следващата година. Увеличението на цените на енергията оказа огромно влияние върху това",

каза един от източниците на Ройтерс, запознат с въпроса. Турция може да отложи допълнителни плащания през следващите месеци в зависимост от курса на енергийните цени, добави той.

Руското и турското министерства на енергетиката, както и съответните им енергийни компании "Газпром" и "Боташ" не са отговорили на искания за коментар по въпроса.

Съгласно условията на споразумението до 4 милиарда долара турски енергийни плащания към Русия могат да бъдат отложени до следващата година, са казали източници на Ройтерс при условие за анонимност. Подробности по сделката не са били оповестявани досега.

Турция, която се готви за избори в неделя, зависи силно от вноса на енергия и Русия е най-големият й доставчик.

Споразумението за плащане на газ облекчава в известна степен натиска върху чуждестранните резерви на Турция, които са изчерпани от нековенциалните икономически политики, предназначени да подкрепят лирата, както и нарастващите цени на енергията след нахлуването на Русия в Украйна миналата година.

Турският министър на енергетиката Фатих Донмез каза миналата седмица, че Турция и Москва са постигнали споразумение, което позволява на Анкара да отложи плащанията за енергия до определена сума, но не даде подробности.

Сметката за внос на енергия на Турция достигна рекордните близо 100 милиарда долара през 2022 г., а през годината до февруари тя е внесла 39% от своите общо 53,5 милиарда кубически метра природен газ от Русия.

Споразумението подчертава връзките между Русия и Турция, като близостта между президентите Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган им позволява да водят чести разговори по въпроси, вариращи от енергетиката до войните в Украйна и Сирия.

Турция се опитва да намери баланс във войната между Русия и Украйна, като се противопоставя на западните санкции срещу Москва, като същевременно доставя оръжие на Киев. Анкара също помогна за сключването на сделка, която позволи възобновяването на износа на украинските зърнени култури.

Анкара и Москва също си сътрудничиха по други регионални конфликти, главно благодарение на разбирателството между техните лидери, помагайки им да постигнат решения в Либия, Сирия и между Армения и Азербайджан, въпреки че подкрепят предимно противоположни страни.

Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" строи атомната електроцентрррала „Аккую“ с мощност 4800 мегавата на стойност 20 милиарда долара. По-рано Ердоган предложи по-нататъшно сътрудничество с Русия в секторите на отбраната и енергетиката.

Разрастващите се отношения също предизвикаха загриженост на Запада, че Турция се отклонява от връзките си с НАТО. Анкара казва, че остава вярна на НАТО, но трябва да балансира отношенията си. Проучванията показват, че Ердоган може да загуби изборите до голяма степен поради кризата с разходите за живот и рязкото обезценяване на лирата, до голяма степен предизвикано от програмата на неговото правителство за намаляване на лихвените проценти въпреки високата инфлация.