Бизнесменът Михаил Михайлов затвори църквата „Св. Иван Рилски“ в Чикаго. На Гергьовден миряните бяха посрещнати от надписи по вратите на храма, които гласят: „Тази сграда е в процедура по несъстоятелност. С решение на съда в Кук каунти, църквата трябва да бъде затворена, за да бъде запазена докато несъстоятелността бъде финализирана“. Друг надпис показва изненадата на настоящото ръководство на храма от решението на Михайлов да затвори храма.
Както BG VOICE първи съобщи, през февруари Михайлов купи най-големия ипотечен заем, който църквата имаше към Fifth Third Bank и се присъедини към делото по несъстоятелност срещу „Св. Иван Рилски“, заведено от другия кредитор – The Heritage Foundation Bank. Като собственик на първия и най-голям заем, Михайлов получи и възможността да има пръв право на искове към храма.
В седмиците след това, на срещи и разговори с представители на българската общност – бизнесмени, църковни представители, журналисти и общественици, Михайлов представи свой план за спасяването на църквата. Към днешна дата това повдига въпроси за истинските намерения и възможността този план да бъде реализиран с оглед на църковния ред и канон.
Тази статия е базирана на редица интервюта, съдебни и други документи, които BG VOICE прегледа.
Междувременно Мишо Михайлов поиска от съда църквата да бъде затворена докато тече процесът по нейното обявяване в несъстоятелност. На 26 април свързаната с Михайлов компания Diglyn LLC, Series K внася в съда иск за „mortgage in possession”. Това е процедура, при която собственикът на ипотеката може да влезе във владение на имота, когато заемополучателят е спрял да прави плащания докато тече процедурата по несъстоятелност.
Съдът решава в полза на компанията на Михайлов и в началото на май църквата е затворена. За първи път „Св. Иван Рилски“ не отваря врати за голям християнски празник – Гергьовден. Решението изненадва настоящото ръководство на църквата и те поставят бележка на врата, която гласи: „В развоя на делото с Heritage Foundation Bank, за взетите от предишни стопани на храма заеми, финансово се ангажира българският предприемач и бизнесмен Михаил Михайлов, който се зае да възобнови нашата църква „Свети Иван Рилски“. На този етап той е във владение на сградата и изненадващо за нас – църквата бе затворена, няма да има достъп в църквата, няма да има служба за Гергьовден.“
„Цялата отговорност за сградата на 5944 W. Cullоm Ave, Chicago, IL вече е прехвърлена към мен и аз отговарям пред съда за нея, включително всички сметки и разноски по сградата, без аз да имам право на компенсация!!!“, отговори Михаил Михайлов на писмени въпроси, изпратени от BG VOICE. Той изпрати и решението на съда, с което ние също разполагахме. Трябва да отбележим, че Михайлов е прав за вменените отговорности, но решението на съда идва след негов иск сградата да бъде поставена в „mortgage in possession”.
Хипотетично процедурата позволява имотът да се дава под наем или да носи друг доход, но в случая това практически е невъзможно.
Михайлов е започнал процедура по застраховане на сградата и належащи ремонти, за които казва, че ще бъдат изпълнени от българска компания. Той е
връчил и 30-дневно предизвестие на отец Димитър
да се изнесе от апартамента над храма, който ползваше безплатно. „Предложил съм им еднократна финансова помощ от $4000 (четири хиляди долара ) на попа и попадията, за да им помогна в търсенето на нова квартира и съм ги свързал с български брокер на недвижими имоти , който безплатно ще им помогне в търсенето“, казва Михайлов. Отец Димитър в момента е в болница с пневмония.
Скоро предстои среща на Михайлов с църковното настоятелство за съставянето на приемо-предавателен протокол.
„Заповедта на съда е с изключително значение за съхранението на сградата с оглед на всички кредитори, които имат претенции.“, казва Михайлов.
От близо две десетилетия храмът е обект на скандали, съдебни дела и финансови проблеми. През годините „Св. Иван Рилски“ е натрупал три значителни дълга - 280 хиляди долара към Fifth Third Bank (купен от Михайлов), още около 114,000 долара към The Heritage Foundation Bank и личен заем от 93 хиляди долара към митрополит Александър от Българския диоцез на Американската православна църква (ОСА), който е даден на бившия свещеник в „Св. Иван Рилски“ Валентин Ноцков за разходите по съдебните дела, които се водят за съдбата на храма от 2004 до 2014 г. Тези дела завършват без съществен резултат, защото гражданският съд отказва да се намесва в църковните дела, които са подчинени основно на църковния канон, а не на цивилните закони. В резултат обаче се избира нов борд и нов свещеник – отец Димитър. Скандалите обаче продължават.
Когато Михайлов научава за проблемите на църквата, решава да действа. След като купува ипотечния заем от Fifth Third през февруари, той събира на среща двайсетина представители на българския бизнес и им представя план, според който храмът може да бъде спасен.
Своя план за църквата, Михайлов описва подробно в меморандум, който изпрати и до BG VOICE. Планът обаче е по-възможен за бизнес начинание отколкото за църковен храм, смятат експерти по канона, с които BG VOICE разговаря. Идеята е
Михайлов да придобие храма на търга по несъстоятелност,
който той като собственик на първата ипотека да поиска. Придобиването трябва да стане с финансовата подкрепа на други желаещи от Чикаго и чрез специално създадено дружество с ограничена отговорност (LLC), в което хората, дали пари за храма да получат съответния дял. Компанията на Михайлов Diglyn вероятно ще има най-голям дял заради по-голямата сума, която са похарчили за придобиването на ипотеката от Fifth Third. Пред BG VOICE Михайлов каза, че засега има уверенията на един човек за финансова подкрепа, но очаква помощта на цялата общност „да подаде ръка ако желаем да спасим този храм, в който много българи имат спомени и са изградени традиции. Без широка обществена подкрепа, храмът ще бъде загубен.“
Планът на Михайлов предвижда още учредяването на нова неправителствена организация (nonprofit), която
да създаде нова църква в Чикаго – с друго име
и под юрисдикцията на Българската православна църква (сега „Св. Иван Рилски“ е към Американската православна църква - ОСА).
Търговското дружество, основано от Михайлов и съмишленици, ще дава под наем сградата на църквата на тази нова неправителствена организация при благоприятни условия. Възможно е това търговско дружество да прехвърли сградата на отделен nonprofit, за да се избегнат данъци и такси, от които държавата освобождава неправителствените организации.
Тази форма на отношения между собственика на сградата и новото църковно дружество, ще направи църковната управа зависима от желанията на наемодателя си, който винаги може да прекрати договора за наем и да ги изгони от сградата на храма.
Планът на Михайлов предвижда, ако новата църква се провали, сградата да бъде продадена, а приходите – разпределени между членовете на корпорацията. Бизнесменът обаче твърди, че дългосрочната му цел е сградата да бъде използвана в полза на българската общност.
Планът на Михайлов, макар да следва солидна бизнес логика, не калкулира каноничните особености на църковния живот и ред, смятат експерти.
„Една църква не е бизнес предприятие. Има канон“,
казва проф. Георги Иванов – дългогодишен изследовател на църковните проблеми в САЩ и експерт по православния канон - Някои неща не могат да се случат както Михайлов ги планира. Да вземе една сграда и да я даде под аренда – това няма да стане. Една сграда, за да е църква, трябва да получи благословията на владиката. Трябва епископ да положи антиминс, за да се водят служби в нея.
Според него БПЦ едва ли ще приеме плана на Михайлов. „Владиката Йосиф едва ли ще се съгласи бизнес ориентирана организация, която да предлага на една църковна община сграда и да има влияние в избирането на свещеника и църковното настоятелство, което вероятно ще са по-скоро мениджъри на сградата“, казва проф. Иванов.
Близки до митрополит Йосиф в Ню Йорк също казаха пред BG VOICE, че е изключено такава уговорка да бъде приета от БПЦ – сградата да бъде давана под наем на новата църковна общност. „Вероятно владиката ще постави условие сградата да бъде дарена на новата църковна община“, смята проф. Иванов.
Михайлов признава, че не е обсъдил плана си с митрополит Йосиф. „Но, имах разговори с него през 2022 година и той ме помоли да направя всичко възможно да запазя храма и да го приобщим към Българската Православна Църква, където му е мястото. И това е, което се опитвам да постигна в момента с всички мои действия, но пак повтарям, че това ще бъде единствено възможно с широка подкрепа на българската общност в САЩ и не само финансова“, казва Михайлов.
Друга заинтересована страна по казуса е Комитетът за спасение на „Св. Иван Рилски“, в който влизат хора, изгонени от църквата през 2018 г. от отец Димитър и борда. Там е и един от основателите на църквата Георги Иванов, който е дал стотици хиляди долари през годините за храма. Не е ясно все още какви ще са техните действия.
Следващото заседание на съда е насрочено за края на юни.