В едно българско село са останали да живеят само 61 души, но всеки от тях е горд, че мястото е родило и отгледало цели седем милионера. Затова и хората от пловдивското село се шегуват, че са родом не от Мостово, а от Милионерово. Едни от най-богатите хора са оттук, потвърждава и новият кметски наместник Райчо Тютюнджиев, цитиран от вестник „Марица“. Потвърждава го и местната статистика – хората в селото разказват за 7-те много богати българи, излезли от техните редици, които с годините оредяват все повече и повече. „Най-големите бизнесмени в България са от Мостово! Първо, това е фирма „Хъс“ с двамата братя

 Александър и Иван Асенови

 

разказва 77-годишният Запрян Желев. Старецът е истински родопчанин и допреди няколко години си е вадил хляба с гледане на тютюн. „Вече омалях и не гледам“, казва той.

Пловдивската фирма за търговия с метали „Хъс“ ООД е с годишен оборот от около 350 милиона лева. В единия край на селото е родовата къща на двамата братя. В нея допреди няколко години са живеели родителите им. „В къщата няма нищо луксозно и тя по нищо не се отличава от съседските. Наскоро за няколко дни се върна майката на братята и поздрави всички, които още са в Мостово“, разказва кметският наместник. Всяка година в началото на есента собствениците на „Хъс“ ООД раздават на всеки постоянно живеещ по един чувал брашно, олио, захар и какви ли не продукти. Другите богати хора от Мостово са Александър Чотров от Чотровата махала, Асен Кикьов от „Транс Кикьов“ ООД, собственикът на „Симид“ Димитър Караджов и асеновградските братя Христо и Райчо от гиганта за станимашки закуски „Боби Рач“.

„Всичките ни богати хора са много скромни и никога не парадират с парите си“, подчертава 67-годишният бивш шофьор Иван. Асен Кикьов обаче доби незавидна известност със скандалите около строежа на обекта „Къща за гости“ в охраняемата зона на Белинташ. Той и съседът му Димитър Суров

 се съдиха с години

 

припомня „Марица“, а РДНСК-Пловдив констатира през май 2013-а, че строежът е незаконен. Мостовци разказват, че Кикьов е продал комплекса „Къща за гости“. В началото на живописното село на втория завой е вилата на управителя на болница „Пълмед“ д-р Димитър Димитров. Това е къщата за гости „Кръстова гора“. Възстановеният каменен родопски дом гледа точно към неповторимите скали на Белинташ. „Навремето във всяка къща имаше по 4-5 деца. Бяхме 100 къщи, а цялото село - към 800 души. Тук идваха на училище и живееха в общежитие 300 деца от махалите наоколо. За тях имаше въжен мост през реката - кипеше живот“, спомня си Иван. Сега жителите се броят на пръсти, но пък селото избухва в почивните дни, когато тук дойдат стотиците виладжии. „Последния уикенд имахме празник и само на бившето игрище паркираха над 100 коли и джипове. Пълно беше с народ“, пресмята кметският наместник Тютюнджиев. Той е бивш капитан от полицията, амбициозен е и се е заел сериозно с реализирането на два големи проекта. Единият отлежава от 40 години и е за пътя между селото и близката Кръстова гора. Другият е слагането на нови метални стъпала към легендарния Караджов камък, за да не се претрепят туристите.