Върмонт е щат, в който официално не би трябвало да имате проблем с телефона в джоба си, но оказва се, че устройството често може да загуби обхват и да ви докара главоболия. Мобилните оператори поддържат мита, че осигуряват голямо покритие и редовно изпращат данни, доказващи тази теза, до федералната комуникационна комисия във Вашингтон. Това от своя страна пречи на щата Върмонт да получи пари от правителството за подобряване на интернет инфструктурата, мобилните връзки и въвеждането на нови по-малки играчи на пазара. Затова служители на щатската агенция за публични услуги решили да опровергаят данните на големите телекоми със свои тестове.
Българското приложение„Проучихме много компании в сферата на тестването на мобилния сигнал, но цените в повечето случаи бяха много високи”, казва Кори Чейс, специалист по телекомуникационна инфраструктура в агенцията за публични услуги на северния щат. „Разбрахме, че можем да ползваме български ап за тестовете от администрацията на Ню Хемпшир, където го ползвали от малка компания за телефони. Така стигнахме до G-Net Trаck Pro. Бях много изненадан, че създателят му Юлиян Бинев ми отговори, когато му писах имейл”, допълва още Чейс. [caption id="attachment_40937" align="aligncenter" width="800"]

РезултатътРезултатът от получените данни от приложението на Бинев е съставяне на интерактивна карта на мобилните услуги, достъпни за гражданите в отделните райони, и сравняването им с данните на телекомуникационните компании. Освен това станало ясно къде тези компании обявяват, че осигуряват покритие, а това не е така. Информацията вече е изпратена до федералната надзорна комисия за комуникациите. Това ще помогне на нови или по-малки оператори евентуално да започнат да доставят на хората нужните мобилни услуги и високоскоростен интернет, след като получат разрешение от правителството и финансови помощи за стимулиране.