Времето, което хората в цял свят прекарват пред електронните устройства, се увеличава все повече и повече. В Америка 26% от населението са онлайн почти непрекъснато (по данни на института Pew Research от миналата година). Подобна е картината и в Канада – мобилните устройства се ползват по около 16 часа в денонощието. В България, Гърция и Белгия хората са на телефоните си поне по 3 часа извън работа. В Англия също по толкова. Жителите в други страни от Централна Европа като Германия, Франция, Унгария, Холандия и Полша прекарват онлайн по 2,5 часа преди и след отиване в офиса, а в Италия – по 2 часа (според изследване на Евростат от 2018 г.). И макар да си мислим, че тези часове не ни пречат, не е така. Синята светлината от екраните на компютри и смартфони вреди на здравето.
Умора в очите, депресия, нарушения в съня
авитаминоза, наднормено тегло – това са само някои от установените странични ефекти на манията по „висенето“ пред екраните. От умората в очите можете да се предпазите с приложението IRIS на българина Даниел Георгиев.
Даниел е програмист и самият той бил изложен на всекидневно и продължително влияние на компютърните лъчи. В един момент започнал да изпитва болка в очите. Лекарите му предписали да носи очила. Даниел не можел да се примири, че не може да направи нищо, и започнал да търси информация какво може да предприеме, за да намали болката в очите, но да не спира да програмира. „Когато мониторите работят, те непрестанно светват и угасват“, обяснява програмистът. „Това се случва много пъти в секунда. Окото започва да прави специфични движения и зеницата постоянно се свива и разширява, за да може зрението да се фокусира“, допълва той. Това натоварва неимоверно очните мускули и затова изпитваме болка и зрението ни може да се влоши или да отслабне. Другото, което Даниел разбрал от своите проучвания, е, че
когато е светло и небето навън е синьо
човешкият организъм спира да произвежда хормона мелатонин (отговорен за съня) и така на човек не му се спи. По същия начин, когато вечер много хора работят на лаптоп, преди да си легнат, не могат да спят добре или изобщо. Тези, които спят с телефона до главата или с компютъра на шкафчето (които излъчват синя светлина), имат същите проблеми. Третият важен факт, който открил Даниел, бил, че лекарските препоръки са работещите на компютър да спират работата си на всеки 20 минути, за да може очите да си почиват. Самият той впоследствие разбрал, че колкото и да искат хората да спазват това правило, 20 минути били твърде малко, за да може да се свърши достатъчно работа. Натрупал много полезна информация, Даниел решил, че може да създаде приложение, което да намалява яркостта на екрана, без това да влияе върху трептенето му. Той споделя, че първоначално почти никой не вярвал в идеята му и много от приятелите му дори го подигравали. Но той не се отказал и работил всяка свободна минута, за да създаде приложението. Предишният му опит в спорта гребане му помогнал да бъде упорит в начинанието си.
Даниел опитал теорията си първо с програма таймер, която
заключвала компютъра на всеки 20 минути
за да прикани стоящия пред нея да си почине. Година по-късно излиза и пълна версия на IRIS. В момента приложението има безплатен вариант и такъв за професионалисти. Ползва се в над 180 страни от над 2 млн. души. Ползват го и в България, и в Щатите и Канада. „Имам дори няколко клиенти от Антарктида“, казва с гордост Даниел. Това, което неговата програма прави, е да настройва светлината от компютъра да става по-жълта или по-червена. Има настройки за редуциране на синята светлина според средата, в което се намирате, или това, което гледате – за луминесцентно осветление на помещението, за гледане на филм, за програмиране и други. Може да се инсталира както на компютър, така и на мобилен телефон. Даниел споделя, че е бил много щастлив да помогне на различни хора да подобрят начина си на живот и да не изпитват болка в очите. „Диоптърът не се връща“, казва той, но поне приложението помага за болката, за по-добрия сън и по-високата работоспособност.