На 18 май българско училище „Нов живот“ в Чикаго отбеляза края на учебната 2018/2019 година. Всички малчугани от предучилищна възраст до 8 клас се включиха в тържеството, което беше посветено и на 24 май – деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Програмата включваше рецитал – стихотворения на известни български автори, музикални изпълнения на талантливи ученици, както и изпълнение на групата за народни танци. Най-малките от детска градина „Дъга“ изпълниха детска песничка и се включиха активно в анкетата с въпроси, които затрудниха дори и гостите на мероприятието. Имаше и награди за най-продължително и най-системно челите български книжки ученици. Накрая всички получиха удостоверения за степен на завършено обучение, както и грамоти за най-дейно участие в учебния процес.

Българският учебен център „Знание“

 

в чикагското предградие „Арлингтън Хайтс“ също завърши успешно учебната година, 14-а поред. На 18 май деца, родители, учители и приятели се събраха, за да отпразнуват и създаването на родните ни букви. Децата бяха подготвили стихчета, песни, танци, драматизации, а големите ученици пресъздадоха „Рибния буквар“ на Петър Берон. Децата получиха своите свидетелства и книжки за отличната им работа през учебната година. На 25 май от 10 часа сутринта БУЦ „Знание“ кани всички на пикник в предградието Шаумбург. Тържество по случай края на учебната имаше и в предградието „Парк Ридж“ в училище “Родолюбие“, филиал на „Знание", отбелязано с много танци, песни и стихотворения.

Тържественият концерт, посветен на българската просвета и култура и славянската писменост в училище „Света София“ в чикагския квартал „Дес Плейнс“, започна с китка от танци – „Български ритми“ в изпълнение на танцовия състав при училището и

клуба за народни хора „Загора“

към църквата “Света София” с ръководител Мима Андрейчева. С нестихващата си любов към родното възпитаниците на училището изпяха най-хубавите български песни, рецитираха най-звучните и светли стихове, изпълниха най-пъстрата китка от народни хора и танци. Беше спазена и традицията да се изпрати и поредният випуск завършващи осмокласници. Програмата завърши с връчване на удостоверенията и приготвените за случая подаръци. Директорката г-жа Михайлова пожела на възпитаниците си да продължат напред с високо вдигната глава, като им напомни, че са наследници на народ с нестихваща жажда за знания и усъвършенстване. Бъдещите първокласници приеха символично огъня на знанието от своите по-големи каки и батковци и от своя страна също ги поздравиха.

  Тържествен концерт под наслов „Под дъгата българска“, посветен на Деня на българската просвета и култура – 24 май имаше и в другото ни училище в Дес Плейнс

Джон Атанасов"

То се превърна в апотеоз на цялостната работа на учители и ученици, на труда, таланта и професионализма, натрупани като капитал през годините. Този спектакъл бе вдъхновен от огромната ни любов към словото и към Майка България, казват от ръководството. Тук звучаха заветни стихове, имаше приповдигнато настроение и цялата зала пя на крака - „И в теб се кълнем“, Българийо!

Вълнуващ беше празникът и

в Ботев академи във Вашингтон

Още на 11 май по време на зеленото училище тук отбелязаха църковния празник. Учениците нарисуваха портрет на равноапостолите Кирил и Методий, а най-хубавите рисунки отидоха в изложбата на тема „Език свещен на моите деди“. В подготовката на тържеството се включиха всички учители, ученици и много родители. Сценария написа учителката на 6-и и 7-и клас Надя Педроса. За първа година заедно с ученици на сцената излязоха и техни родители в ролята на пратеници, които да разнесат светото дело на Кирил и Методий в четирите посоки на света.

Задружно всички изпяха песента „Книгата ме води“ по текст и музика на учителката Надя Педроса и аранжимент на Малина Маркова, музикален педагог. Най-малките възпитаници в детската градина изпълниха „Песен за буквите“. Групата по народни танци показа танца „Буенки“, ръченица и арканул. Награди получиха изявените участници във Вечерта на таланта от зеленото училище, както и заслужили учители.

В училище „Млади български гласове“ в Ню Йорк

освен 24 май празнуваха и 15 години от създаването си. Началото беше през 2004, като организацията от само за деца, преминава през трансформации и сега освен класове за деца по български, музика, математика, занимания по танци, има и пет различни класа за възрастни. „101 каба гайди“ и тъпани също свириха на 9-то авеню в Града, който никога не спи и заедно с ансамбъл „Босилек“, представиха Българската култура на Международния фестивал на храните.