През 2018 г. има по-малко приети имиграционни закони в сравнение с 2017 г., но за имигрантите става все по-трудно да влязат в страната или да поддържат статут. Статистиката показва, че миналата година в сила са влезли 178 закона, а преди две години те са били 206. Намалението е с 15%. Кое обаче е новото, което прави живота на имигрантите по-труден? Серия от президентски укази, както и нови меморандуми и регулации на Агенцията по имиграция и натурализация (USCIS), които създават неимоверни тревоги на имигрантите.

И не само на тях. Първи по линията промяната усещат адвокатите. Много от тях казват, че е ужасно да виждат хора с разбити мечти и семейства. Един от тези адвокати е Кристина Крилчев, чиято практика се помещава в Лас Вегас.

 Имиграционното право е федерално право

така че адвокат в тази сфера има право да представлява клиенти от всички щати“, казва тя. Нейният път в Америка не е бил лек. Самата тя го определя като „трънлив“ и свързан с много имиграционни перипетии и открито разказва подробности за това. Крилчев завършва английска филология в Софийския университет в България. Веднага след завършването си през 1993 г. заминава за Щатите с намерението да учи. „Заминах само няколко дни след държавния ми изпит“, спомня си тя. Планът й е да прави научни изследвания за американска професорка. „Нещата обаче не станаха точно така“, допълва адвокатката. „В един момент останах без легален статут в страната поради неприятно стекли се обстоятелства и около 6 години след това не можах да уча и да работя легално. В момента, в който успях да се сдобия със зелена карта, веднага записах право в „Съфолк Юнивърсити“ в Бостън“, разкрива Крилчев. Избира този университет, защото най-голям процент от завършващите отиват в частна практика.

„Най-големите ми страхове по времето, когато нямах документи, са били като на всички други в подобна ситуация –

да не бъда депортирана

Изживяла съм и разочарованията, че съм човек с висше образование, а не мога да работя квалифицирана работа. Или че не мога веднага да започна да уча тук и да си намеря по-добра работа. Този период за мен обаче не беше загуба на време. Получих много ценен опит“, допълва тя. „Исках да следвам имиграционно право заради това, през което преминах, и за да помагам на други хора. Имах и стаж като помощник при един имиграционен адвокат. Взех приемния изпит LSAT още с първия опит и бях приета. После обаче дойде истински трудната част, защото се роди дъщеря ми и трябваше едновременно да ходя на училище и да се грижа за нея. Четенето е страшно много. Понякога изискваха от нас да прочетем по 1000 страници от днес за утре и да сме готови да отговаряме на въпроси. На всичкото отгоре, през този период родителите ми не можеха да пътуват, така че със всичко съм се справяла сама“, разказва още Крилчев.

„Аз дойдох в Америка във време, когато и в България, и в Америка беше много различно. В България беше различно, защото животът беше още по-труден от това, което е сега. А в Америка животът преди беше по-лесен за имигрантите, отколкото е сега.

Сега е много по-трудно и рисковано,

споделя българката. „Беше голям риск да открия собствена практика. Повечето прависти първо практикуват в някоя кантора и тогава създават своя фирма. Аз направо си направих моя кантора. Беше си направо много дързък ход. Започнах само аз, след това наех помощник. Оттам започнаха да се развиват нещата и в момента имам още един младши адвокат и трима асистенти. Бях първо три години в Бостън, а след това, през 2006-а, се преместих в Лас Вегас“, обяснява Крилчев. Сега адвокатката има редица клиенти, които я търсят за петиции за квалифицирани работници – специалисти в различни сфери, включително и ИТ, както и много инвеститори, които искат да дойдат с инвеститорска виза. „Може да се каже, че най-голям е броят на хората, които ни търсят във връзка с J-1 визи и програмата Work and Travel, както и за промяна на неимигрантския статут от една виза в друга. Имаме и клиенти, които имат нужда от помощ за визи за роднини“, посочва тя.

„Много е трудно да си адвокат в ерата на Тръмп

Трябва непрекъснато да си в течение на всички новости, за да не допуснеш грешка, а новостите от администрацията на Тръмп са, общо взето, всеки ден, така, че моята работа е не само да си подготвям делата, да представлявам клиенти пред имиграционните или в съда, ами и да следя какви са новите правила. Дали ще бъде нов закон, нов меморандум или нов президентски указ, няма значение. Това изисква много време, много голямо съсредоточаване, повече работа на всички в офиса и, разбира се, повече обяснения за клиентите, които трябва да са наясно“. „Аз непрекъснато сверявам часовника си и с други адвокати и всички сме на мнение, че има негласна политика тези петиции да бъдат одобрявани все по-трудно, да се изпращат писма с искания за още доказателства. Процентът на одобренията е толкова снижен до минимум, че това носи много тревоги на кандидатстващите, много тревоги и за нас в офиса. Ние съпреживяваме историите на всеки“, акцентира Крилчев. По думите й дела, които

преди това са минавали по-лесно

 

и са завършвали с одобрения за виза, зелена карта или други документи, сега биват отхвърляни – особено при работните визи за квалифицирани работници или такива с изключителни способности, както и за инвестиции. Един от най-пресните примери в кантората Krilchev & Associates, PC, e отказ за визата на българин, спортист по самбо и ММА. “Той e много известен, с редица награди, включително европейска и световна титла, с много висок ранг тук, в листата на ММА спорта. И въпреки всичко случаят не беше одобрен. В минали години сме имали клиенти със значително по-малко изявени успехи, на които са давали документи. За мен това е нечестно и нелогично“, заявява Крилчев.

Тя уверява, че няма разлика дали хората си подават документите в един или друг имиграционен център. „Може да се каже, че всички са под ножа по закон, но в практиката винаги има известно профилиране. Всички знаят борбата, която Тръмп лично е повел срещу имигрантите, които идват от Латинска Америка“, казва още българката и добавя, че одобрява започването на процедура по импийчмънт на президента. Нейният съвет към сънародниците ни, които трябва да променят статута си и трябва да подават документи във връзка с това, е да потърсят адвокат. „Просто аз съм свидетел как много хора, опитвайки сами да решат нещата, объркват случаите си твърде много и когато отидат при адвокат, е много по-трудно да се действа. И в живота е така – много по-трудно е да оправиш нещо, което е счупено, отколкото да започнеш нещо в началото и да предотвратиш счупването. А и ако се потърси правна помощ от адвокат още в началото, обикновено е свързано и с по-малко парични средства. Да не забравяме, че става дума за

риск с мечтите, близостта със семейството,

работата, образованието, статута, бъдещето.“ Тактиката на Крилчев е много интересна - обградила се е само с дами. „Смятам, че женският подход и женската енергия, или „the girl power“, както казваме тук, са много нужни в нашата професия, която е по принцип мъжка професия. Женският усет допринася за качеството на работа. Радваме се, че и нашите клиенти виждат и оценяват това”, казва тя.