Администрацията на Доналд Тръмп въвежда нови пречки за някои кандидати за зелени карти, като връща личното интервю в имиграционните служби за тях. Засегнати ще са хората, които преминават от работна виза към зелена карта, и тези, които са бежанци. Много българи ще бъдат засегнати от тази процедура, която касае онези, спонсорирани за зелена карта от работодател. Макар че по закон интервюто е част от процеса от години, то не се прилага, а това спестява много време, притеснения и пари за адвокат на кандидатите.
Освен тези категории от USCIS съобщават, че планират постепенно увеличаване на категориите за визи и зелени карти, които ще изискват личното интервю с имиграционен служител. Всичко това е част от обявената от Тръмп "екстремна проверка" за всички, които искат да посетят и да живеят в САЩ.
Междувременно според източници на "Wall Street Journal" администрацията на Тръмп обмисля значително съкращаване на т.нар. програми за културен обмен, позволяващи на хиляди млади хора от цял свят да поработят в САЩ няколко месеца, след което да поразгледат страната.
Позовавайки се на "запознати с плановете на администрацията", изданието посочва, че става дума за визата от категория J-1, която се издава за лятната програма work & travel, както и за детегледачки. Това става в рамките на издадената през април президентска заповед да се направи преглед на механизмите, по които чужденци се допускат да пребивават или имигрират в страната.
Източниците на "Уолстрийт джърнъл" казват, че на ревизия са подложени 5 от категориите на виза J-1, която иначе обхваща и размяната на научни работници и творци. Вниманието е към тези схеми, чрез които в САЩ влизат гастарбайтери и част от тях остават в страната отвъд позволения срок.
Такива са не само работещите по заведения, курорти или басейни, но също живеещите в американски семейства като помощници за гледане на деца/възрастни или индивидуални фитнес инструктори.
Една от алтернативите, която се проучва, е проблемните категории да се закрият или да се поставят нови завишени изисквания към кандидатите. Друг вариант е работодателите, които наемат такива млади хора от чужбина, първо да докажат, че не са открили американци за работните си места.
Всяка година десетки хиляди младежи, включително между 7 и 8 хиляди българи, се възползват от Summer Work Travel (SWT) - програма, насочена към студенти от колежи или университети. За България обикновено това е периодът между 1 май и 30 септември, като в тези 5 месеца може да се пребивава на американска територия толкова, колкото е академичната ваканция, но не повече от 4 месеца.
Всяка година допусканите в САЩ са различен брой, но се смята, че те заемат между 80 000 и 150 000 сезонни работни места. Идеята зад президентската заповед "Купете американско, наемете американец" е значителна част от тези места да се използват от американски младежи.
Визовата категория J-1 възниква през далечната 1961 г. в разгара на студената война като схема за обмяна на личен опит и идеи, т.е. има предимно образователна и културна насоченост. Критиците й днес казват, че тя се е превърнала в най-голямата програма за гастарбайтери - през 2010 г. в САЩ с тази виза са влезли около 350 000 души за работа и обучение, включително техните съпруги/съпрузи, като тези за работа и пътуване (SWT) са били почти 133 000. През 2014 г. броят им е бил доста по-малък - около 79 000 души.
Но понеже с програмата се занимава Държавният департамент, а не министерството на труда, през последните години зачестяват съобщенията за злоупотреба с младите хора от чужбина. Критиките засягат от местата за настаняване и работа през заплатите под минималните до включване в схеми за нелегален трафик на средства.
Доналд Тръмп обеща за ревизира визовата схема J-1 още в края на 2015 г. в самото начало на кандидатпрезидентската си кампания.