Чикагският бизнесмен Михаил Михайлов, който обяви българската църква „Св. Иван Рилски“ в несъстоятелност и я придоби на публичен търг, твърди от няколко месеца, че е направил разходи за нея, които достигнаха до 700 000 долара. Михайлов обаче категорично отказва да покаже документите, които доказват тези суми. Разследване на BG VOICE обаче показва, че разходите са много, много по-малко.

През юли, когато получи сградата на търг, Михайлов написа, че придобиването на сградата му е струвало 610 000 долара. През ноември той казва, че сумата вече е 700 000 долара. Бизнесменът иска от българската общност да му плати тези пари, за да прехвърли сградата на новото църковно дружество, което иска да възстанови дейността на храма. Вторият вариант, който предлага е сградата да стане собственост на нов нон-профит „Bulgrian Heritage Society”, който Михайлов е основал през октомври и в чийто борд членува. Но той и близки до него хора търсят дарения от 50 000 долара от заможни българи, които да отидат отново за откупуване на сградата от него. В замяна тези хора ще получат места в борда на този нов нон-профит.

От месеци обаче Михайлов отказва да покаже как е стигнал до сумите, които твърди, че са разходи. Многократните мейли и съобщения от BG VOICE по този въпрос останаха без отговор. Бизнесменът отказва отговор на този въпрос на журналисти от други медии, българските институции и на доброволците, които са се заели да възстановят дейността в храма. А отговорът е важен, защото Михайлов очаква тези пари да бъдат събрани от българската общност.  През юни той даде ултиматум: „След публичният търг на 1ви Юли, ако сградата стане моя собственост, ще дам още 1 месец на Българската общност в района на Чикаго да се организира и да предложи екип от хор и план за действие по евентуалното възстановяване на църковният живот тази сграда. Ще трябват и финансови средства разбира се. След този срок, през Август 2024 ще обявя сградата за продажба.“ (запазили сме оригиналния правопис и граматика на Михайлов, бел.ред.).

На среща на 9 юни в сградата на „Малко Българско Училище“ Михайлов обявява, че е направил разходи до този момент от 610 000 долара и е готов да дари поне 160 000 долара от тях. Той потвърждава това и в пост във Facebook на 14 юни. Сумата на неговото „дарение“ не е случайна – бай Георги Иванов, който е един от създателите на храма преди 30 години, е заделил 450 000 долара в специална сметка за църквата. Групата около него беше започнала разговори с банките преди да се намеси Михайлов и да ги изхвърли от преговорите. През ноември Михайлов обяви, че разходите му вече са 700 000 долара – 90 000 повече за петте месеца от май насам.

Лъже ли Мишо Михайлов за разходите за църквата? Ето ги съдебните документи

Още тогава възникна въпроса – как са направени тези разходи и досега отговор няма. Но

BG VOICE се сдоби със съдебните документи, които показват разходите

на Михайлов и те далеч не се доближават до цифрите, които той обявява във Facebook.

Но как въобще се стига до тези разходи? Михайлов решава, по неговите думи „да помогне“ на църквата и за нейното спасение. BG VOICE първи описва неговия план за спасение, който той с охота ни разказа. Неговият план включваше – откупване на сградата от кредиторите и нейното придобиване. Адвокатите на Михайлов започнаха преговори с Fifth third bank, който държеше първата ипотека на храма. Така той придоби този заем. След това поиска от съда да затвори сградата с мотива да запази имуществото вътре до публичният търг, който беше обявен за 1 юли. Така от февруари 2023 г. църквата вече не функционира, а Михайлов иска някой да му я плати. С тази задача се захвана Инициативата за „Иван Рилски“ Чикаго, начело на която застана Михаил Жилев.

По информация на BG VOICE от различни събития, срещи и пикници те са събрали между 60 и 70 000 долара. Отношенията Михайлов-Жилев били обтегнати през последните седмици, разказват хора, близки до двамата.
Какво показват документите? В клетвена декларация към съда преди търга Михайлов пише, че старата църква дължи на неговата компания Diglyn, LLC Series K, близо 478 000 долара. Това означава, че някой трябва да даде повече от тази сума, за да получи сградата на обществения търг.

Михайлов може да претендира, че това са направените от него разходи за придобиването на храма, но това не е задължително да е вярно. Документите не показват за каква сума е придобита ипотеката от Fifth-third bank, въпреки че на търга фирмата на Михайлов има право на пълната сума. Експерти по ипотечни сделки обаче обясняват, че реалните разходи на Михайлов може да са със 150-200 000 по-малко от обявените в съдебните документи защото банките обикновено се отказват от пропуснатите лихви и продават главницата с отстъпка.
Но дори и Михайлов да е платил заема на 100% от Fifth-third,  то направени от него разходи са със 132 000 по-малко от това, което Михайлов обявява на българската общност – 610 000 долара.

Ето разбивката на разходите, според съдебните документи:

  • Главница по заема - $187 462,23
  • Лихви по заема до 14 май 2024 г. –  $117 223,26
  • Адвокатски такси към 2 кантори –  $94 148,57
  • Разходи по поддръжката - $79 061,21

Интересна е разбивката на разходите по поддръжката. От тях 25 000 долара са платени на Димитър Кирилов за мениджмънт услуги. Заедно с Михайлов той е член на новосформирания нон-профит „Bulgarian Heritage Society”. В миналия брой на BG VOICE обяснихме, че това може да противоречи на правилата на данъчните власти, които изискват в борда на такъв тип public charity нон-профит да влизат независими един от друг личности. В случая имаме отношения шеф-служител/контрактор.

От тези 79 061 долара още 5 000 са отишли за други адвокатски услуги, близо 1 500 за смяна и ремонт на ключалки, а 32 000 за застраховка на сградата. Останалите за ток, вода и дребни ремонти – най-големият е от 8 200 долара за теч на вода.

Експерти по проблемни ипотеки обаче обясниха за BG VOICE, че Михайлов вероятно е направил много по-малко разходи от съдебно признатите. В такива случаи банките обикновено опрощават лихвите и продават заема за 40 до 60% от сумата на главницата. Това би намалило реалните разходи на Михайлов от 478 000 на около 278 000 долара -  с над 330 000 по-малко от сумата, която той търси през лятото от българската общност (610 000 долара). Ако бай Георги Иванов се беше съгласил на предложението на Михайлов от лятото да му плати исканите от него 450 000 долара, то бизнесменът е можел да реализира потенциална печалба от около 170 000 долара, изчисляват експертите. А паралелно с това да си направи и ПР като „дарител“ на 160 000 долара. Михайлов отказва да отговоря на нашите въпроси по тази тема.

Не е ясно и какви нови разходи Михайлов е направил от май до октомври т.г. когато вече казва, че те са набъбнали до 700 000 долара – с 90 000 повече. Може да предположим, че Димитър Кирилов е получил още 15 000 долара хонорар за мениджмънт, а новата застраховка да е струвала нови 15 000 долара. Неизвестно остава за какво са изхарчени разходите до 90 000 долара, които Михайлов твърди, че е направил. BG VOICE провери в регистрите – данък сгради не е плащан за храма. Те вече се дължат, тъй като сградата е собственост на търговското дружество на Михайлов Diglyn, а не от нон-профит организация, а сградата не се ползва за църква.
Шокираща изглежда и сумата за юридически услуги – близо 100 000 долара.

Различните адвокати на Михайлов таксуват работата си по сделката от 652,50 до 850,50 долара на час. Когато двамата обсъждат нещо по сделката общата им такса е 1503 долара на час за този разговор. Въпрос е дали адвокати от българската общност можеше да свършат същата работа за далеч по-ниска цена или дори про-боно.

Сега българската общност трябва да направи своя избор – дали ще участва в бизнес начинанието на Михайлов, което той представя за помощ, или ще се прости със спомените си от „Св. Иван Рилски“ и ще потърси нова сграда за църква в район където живеят повече българи. 

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма

Съдебните документите поставят под въпрос твърденията на Михайлов за направените от него разходи за придобиване на сградата на храма