След като точно преди година 19-годишният Мартин Димитров стигна до сделка с Марк Кубан, Алекс Родригес и Лори Грейнър за изобретените от него ограничители за тежести на фитнес уреди, друга наша сънародничка може да се похвали с второто българско участие в шоуто „Shark Tank" по Ей Би Си. В неделя, 19 януари, беше излъчен епизод, в който пред акулите застана 36-годишната Искра Ценкова. Тя се бори за финансиране на компанията си „Angel Shave Club“, базирана в Сан Диего.

Бизнесът на Искра

Предприемаческият дух на българката я подтиква да създаде своя марка за жените потребители на самобръсначки за поддържане кожата на тялото си. Съпругът й Браян Арчамбо купувал този продукт за вкъщи и за двамата чрез фирма за абонамент. Искра смятала, че въпреки хубавия жест и практичната мисъл на Браян нейните самобръсначки не били предвидени напълно за нуждите на нежния пол. Освен това не се различавали визуално. Така през 2016 г. Искра решава да създаде компания клуб за поръчки на женски самобръсначки. „Идеята ми дойде буквално докато бях под душа", смее се Искра. Тя помолила Браян да се включи в бизнеса и той приел, като двамата веднага се уговорили, че ще вложат собствени инвестиции и ще започнат продажби от дома си. За близо трите години на своето съществуване от март 2016 г. Angel Shave Club има повече от 60,000 редовни клиенти. Със записването си те избират план за доставка (на всеки два или четири месеца) на самобръсначка със селектиран от тях цвят, както и ножчета, също по избор (с три или пет остриета). Продуктите пристигат в красива кутия. Желаещите имат възможност да поръчат още крем за бръснене със смокиня, бадемово масло и алое (във формата на суфле), а също и ексфолиант за тяло с кафява захар. Разбира се, има опции за временно спиране или разсрочване на доставките, ако някой реши, че получава твърде много ножчета за бръснене. Искра смята, че „Angel Shave Club“ дава на жените самочувствието да имат пълен контрол за това как изглеждат, а също и увереността, че участват в битката за равноправие между половете. Тя и съпругът й продължават да бъдат в основата на бизнеса и да се занимават с много от всекидневните операции, но също така имат и сериозна помощ от партньори като център за изпълнение на поръчките в Сан Диего (ръководен от жени), маркетингова фирма и главен съветник, който дава консултации за развитието на компанията.

Пред съдиите на „Shark Tank"

Искра и съпругът й се явиха пред съдийски панел, включващ Марк Кубан, Лори Грейнър, Кевин О'Лиъри, Барбара Кохран и Сара Блейкли (основателка на бранда „Spanx"). Това е трети опит за Искра и Браян да бъдат допуснати за участие. Снимките за шоуто са били през миналия юни. Искра разказва, че всичко се случва така, както е описано от продуцентите – влизаш при акулите и научаваш тяхното решение веднага, на място.

Точно преди да се отворят вратите на заседателната зала, Искра и Браян си дали кураж с мисълта „Do your best and forget the rest" („Направи най-доброто и забрави останалото"). Сделката, която те предлагат, е инвестиция от 300 000 долара в замяна на 10% от собствеността на компанията им. Основната им теза е, че жените плащат 13% повече (т.нар. pink tax) за козметични продукти. Почти всички инвеститори казаха, че в този бизнес трябва да се вложат много повече от исканите 300 000, а също и че „Angel Shave Club" прилича много на мъжкия клуб за аксесоари за бръснене „Dollar Shave". Марк Кубан изрази също притеснение, че продажбата на единица продукт носи само осем долара печалба. „Аз разбирам акулите от гледната точка на инвеститори, че искат да са предпазливи", каза Искра. „Разбирам и защо ни сравняват с наш конкурент, но мисля, че хората в този панел не видяха кое е различното в нашия модел." Лори обяви „пас" първа, а след нея същото направиха и Барбара, Марк, Кевин и Сара. „Изненада ме отговорът на Лори. Тя искаше да види повече продукти в месечната кутия. Това всъщност е част от нашия план и ние ще разширим продуктовата си линия", уточнява Искра и оценява участието си като много полезно за бизнеса, а и за нея самата.

Участието на Искра и Браян в "Shark Tank"

 С поглед в бъдещето

„Тези хора от „Shark Tank" не са обикновените инвеститори, с които говорим всеки ден. Те ни дадоха много хубави идеи, над които да работим", подчерта Искра. "Ние знаехме за проблемите, разисквани по време на записа и сме се заели с тях отдавна. Имаме много точен маркетингов план, който следваме. Нашият бизнес е нашето дете и ние няма да спрем да се грижим за него", казва още тя. Очакванията на Искра са след излъчването на "Shark Tank" броят на абонатите им да достигне 100 хиляди души. Нещото, на което тя много държи да се случи, е разширението на партньорството с различни благотворителни инициативи и организации, подпомагащи жените. "През миналата година работихме с фондацията на Малала Юсуфзай, а през тази година фокусът ни е самотни майки с деца или жени, станали жертва на домашно насилие", уточнява собственичката на женския клуб за бръснене.

Българските корени на Искра

Нашата сънародничка е родом от Враца. Отгледана е от майка си, която била самотен родител. Това я научило да бъде много борбена и целеустремена. "В Америка има врати, които можеш да отвориш, стига да искаш, а в България това го нямаше и все още го няма", споделя Искра, която живее в Америка вече 11 години. В България е учила маркетинг в Свищов. Преди да стартира своята компания в Сан Диего, Искра се е занимавала с продажба на различни продукти, включително и на вино в качеството си на дистрибутор. Със съпруга си Браян е имала и друго успешно партньорство в тяхна семейна маркетингова фирма.