Ранното гласуване отбелязва рекорди в САЩ. Над 90 милиона души вече са подали бюлетини за президентските избори. Включително и

9 милиона в щата Текса

с, където според властите ранното гласуване е надминало избирателната активност от 2016г. На много места то вече приключи. Безпрецедентно високото ниво на предварително гласуване отразява както големия интерес към надпреварата между президента републиканец Доналд Тръмп и съперника му демократ Джо Байдън, така и желанието на много от избирателите да избегнат рисковете от заразяване с коронавирус при струпването на голям брой хора в изборния ден. Сред тез 90 милиона души са и хиляди българи, които вече подадоха своя глас.

Геновева Христова живее в Чикаго повече от 20 години, но за първи път гласува. "Никога не съм гласувала преди. Чувствах, че трябва да гласувам тази година", каза тя пред BG VOICE и сподели, че й е отнело малко повече от час, за да даде своя глас.

 

Съдия Симеон Ноцков пък гласува по пощата, удобен начин, който предпазва предвид пандемията. Симеон казва, че не се притеснява, защото в САЩ няма масови измами при гласуването въпреки внушенията на президента Доналд Тръмп. „Подадох си искането, дойде ми бюлетината и си я пуснах, беше много лесно. Не съм я пуснал в специалната кутия, те имат специални кутии, които са под камерно наблюдение, но не се съмнявам, мисля, че няма да има проблеми“, разказва още той. Едно е сигурно - ентусиазмът за тези президентски избори е невиждан, а много от гласуващите са имигранти. На национално ниво участието на избирателите е повече от 65 процента от цялата избирателна активност през 2016 г., показват данни на информационния източник "Проект за изборите в 

САЩ

". Тексас са вторият щат след Хавай, където още преди изборния ден на 3 ноември вече е надмината избирателната активност отпреди четири години.

Над 20 милиона американци, включили се в ранното гласуване към днешна дата, не са гласували на изборите през 2016 г., показват данни на демократическата аналитична фирма "Таргет смарт". Събота е последният ден от ранното гласуване в няколко щата, включително Джорджия и Аризона. Тексас - вторият по население американски щат, не е гласувал за кандидат-президент на демократите от 1976 г., но според социологическите проучвания Байдън води сред избирателите, включили се в ранното гласуване. Допитванията също така показват, че кандидатът на демократите на практика е с изравнени позиции с президента в Тексас. Тръмп спечели в щата с 9 пункта разлика през 2016 г., когато избирателната активност според властите е била 8 969 226. Кампанията на Тръмп цитира свои вътрешни анализи, според които президентът води със стотици хиляди гласове сред хората, участвали в ранното гласуване.