До този момент повече тексасци са упражнили правото си на вот в предварителното гласуване, отколкото на президентските избори през 2016г. Това е безпрецедентна активност в щата, който е един от ключовите за крайния резултат от изборите. Републиканците много разчитат да спечелят щата, но битката изглежда оспорвана. Демократите гледат с надежда към окръг Харис, където се намира и Хюстън. Те и досега са водеща политическа сила там. Над 1,3 милиона гласоподаватели от окръг  Харис са гласували предсрочно. През 2016г. те са били 980 000. На изборите през 2018 г. демократите печелят всички важни позиции в окръга. Така те увеличават  в пъти парите за организиране на избори в района. През 2016 г. републиканците харчат едва 4 милиона долара за да организират изборния процес. Когато демократите поемат властта те увеличават бюджета за вота  тази година на 31 милиона долара.

Така те утрояват секциите за предварително гласуване в окръга, в който живеят 4.7 милиона души. Те увеличават и работното време на тези секции. Някои от тях работят и 24 часа в денонощието в последните дни на предварителното гласуване. Има и драйв-тру секции, които да бъдат използвани от жителите, притеснени от пандамеята с коронавируса.

Кампанията на

Байдън

от месеци настоява, че Тексас, със своите 38 гласа в Електоралния колеж, е традиционно консервативен щат, който може да се обърне. Новините обаче може да не са положителни за демократите.

Кандидатът за вицепрезидент на демократите Камала Харис започна обиколка в окръг Идалго, който включва и Макалън, където нарастването на избирателната активност не отговаря на други места, като предградията на Далас и Остин. Той е част от долината Рио Гранде, икономическият двигател на границата между Тексас и Мексико, с население от около 90% от мексиканските американци и представлява един от най-младите и най-бързо развиващите се райони на щата. Неизлизането на избиратели там - особено когато останалата част от щата разбива рекорди - може да предизвика проблеми за Байдън. Районът е солидно демократичен, дори много от латино избирателите да са малко по-консервативни от някои от колегите си в други части на страната. Липсата на избирателна активност там, особено когато в останалата част от щата се разбиват рекорди, може да предизвика проблеми за Байдън. Там дори латино избирателите са по-консервативни. Районът е сред най-силно пострадалите от коронавирусната пандемия, като ситуацията се влошава през последните седмици. Повече от 9 милиона бюлетини са пуснати до петък сутринта във втория най-населен щат в страната. Преди четири години общо в президентската надпревара се включиха 8,9 млн. души, показват аналитичните данни на „Асошиейтед прес“ за Тексас. Тексас е първият щат, който минава активността от 2016г. Тазгодишните

гласове

са подпомогнати и от активността на привържениците на демократите, които затрудняват победата на републиканците в щата. Вицепрезидентът на Демократическата партия Камала Харис заяви: „Всеки трябва да даде своя принос“. „Повече от 9 милиона са гласували в Тексас. Не е сега времето да се откажем?“ Тъй като избирателите не се регистрират по партийна принадлежност, все още никой не знае кой от двамата кандидати ще е печеливш от тази вълна. Избирателната активност е завишена и заради повишеното население на щата Тексас.

Повече от 16,9 милиона тексасци са заявили, че ще гласуват, което е с почти 2 милиона повече спрямо 2016г. Досега броят на предварително гласувалите е едва 53% от регистрираните гласоподаватели в целия щат. Остават броени часове до края на предварителното гласуване в Тексас, което приключва в петък вечерта. Вероятно милиони ще гласуват в деня на изборите. И фактът, че щатът надхвърли броя на гласовете, подадени през 2016г., показва, че може да сме свидетели на промяна в силите. За демократите всяка разлика е от полза. Партията не е печелила щата от 1994г., но сега се надява, че има шанс да нещата да се променят. Президентът

Доналд Тръмп

успя да отмъкне Тексас от Хилари Клинтън през 2016г. с 9 пункта.

Тексас е щатът, в който има най-голям брой гласоподаватели, които или никога преди това не са гласували, или не гласуват често, от който и да е друг щат. Приблизително половината от избирателите или никога не са гласували, или са го правили по-малко от половината пъти, за които са имали право. Това може да се окаже положително за Тръмп, тъй като кампанията му тази година се опитва а привлече вниманието именно на тези гласоподаватели. От друга страна, Тексас е един от малкото щати, които прилагат строги правила, пречещи на повечето жители да гласуват по пощата, а за някои личното гласуване може да се окаже единствената възможност.