Да помагаш на инвалиди не е лесна работа и невинаги получаваш признание за нея. Но явно зависи къде се намираш. Защото в Чикаго за подобна работа може да те награди лично кметът. Нашият сънародник Симеон Летов се оказа точно в такава ситуация - прие плакет и специално разрешение (медальон) да кара такси за инвалиди във Ветровития град, което иначе струва $60,000 на година. Наградите са били връчени лично от градоначалника Рам Емануел.

Летов е бил един от петимата шофьори, които са били поканени на събитието за даване на това отличие в рамките на церемонията за годишните награди за отлични постижения на шофьорите на такси, състояла се на 19 юли в център „Нейви пиър" на брега на Мичиганското езеро. По това време в града се е провеждала и олимпиада за инвалиди, така че двете инициативи са били включени в общи тържества. „Ние се гордеем с нашата транспортна система, която е водеща за страната и гарантираме на жителите на Чикаго, че навсякъде, независимо от възможностите им, това да имат достъп до необходимите транспортни услуги ще бъде част от тази лидерска подиция", каза кметът Емануел в приветственото си слово към наградените и присъстващите в залата. Сънародникът ни сподели, че освен благодарности и поздравления управникът на Чикаго го попитал къде и в кое училище учат децата му - нещо, което идва да покаже, че за Емануел образованието е много важно.

43-годишният ни сънародник, родом от Плевен, кара такси за хора с увреждания от близо три години. Той има редовни клиенти, които вози всяка сутрин за диализа до болницата. Районът му е в Чикаго и западните предградия. Той се решил да участва в конкурса за наградите, след като много от приятелите му в индустрията, сред които имало и предишни победители, го окуражили да се включи. След това клиентите трябвало да го номинират чрез попълването на специална форма, а после имало интервю пред комисия на градската управа, съставена от 10 души. При определянето на победителите се взема предвид както резултатът от препоръките на клиентите и представянето на интервюто, така и броят на поръчките да изминалата година. За 2017 г. Симеон имал повече от 1,500 поръчки. Тази година за пръв път наградата за 2017 г. за отлични постижения на шофьорите на такси (2017 Taxicab Driver Excellence Awards) се дава на петима души.

Наградата е създадена през 2011 г. от  отдела „Бизнес въпроси и защита на потребителите" в Чикаго. 300 шофьори таксита за хора в неравностойно положение, които оперират в града, могат да бъдат номинирани за нея. Фирмата, в която работи българинът, се казва „Флаш такси" или „303". Със второто име тя е по-известна в покрайнините и има две наименования заради различните изисквания в Чикаго и останалите квартали. От тази фирма Симеон ползва кола на лизинг. „Плащам за това около $700-$750 на седмица плюс допълнителните разходи" , казва той.

„Малко по-евтино може би излиза да си купиш кола и да си платиш за разрешението или медальона", допълва той.

Симеон пристига в Америка да учи за магистър по бизнес администрация в католическия колеж в Бъфало, Ню Йорк. Преди това  в Родината е завършил магистратура по маркетинг и е работил като маркетинг мениджър в малка фирма. След това за около три години е бил сервитьор и барман на пътнически кораби (cruise lines) и имал възможност да обиколи над 30 държави.

Докато бил на стаж в Америка, заради образованието си се запознал с румънец, който имал компания за таксита с 400 коли и 600 шофьори, който му предложил да стане мениджър в компанията му. Симеон приел и останал на тази позиция цели 10 години. След това нашенецът решил, че трябва да смени обстановката, тъй като работата била много стресираща и си търсел друга работа. За съжаление не успял да намери такава заради стагнацията на икономиката и високата безработица. „Ако в професионалните среди не можеш да си намериш работа до шест месеца или година, става вече много трудно", спомня си Симеон. „И аз, без да искам, изпаднах в тази дупка, което ми наложи да работя за по-дълго при такситата, но в крайна сметка дългите часове труд не са били напразни и получих добро развитие", прибавя той. Летов смята, че за успеха в Америка е важна бързата адаптация към реда и законите тук. „Всеки честен и усърден човек може да успее в Америка, стига да спазва законите и да се труди много", казва той.

Симеон е силно вярващ и казва, че вярата му не само го води напред, но и че го е излекувала от смъртоносна болест. Преди 20 години той се разболял от нещо, което приличало на дизентерия, но се оказало левкемия. Майката на Симеон го водила по различни болници и му препоръчали операция на костния мозък в чужбина. Тогава жената се опитала да събере пари чрез дарения. Потенциален донор била сестрата на Симеон. Но от България не пуснали момчето да отиде, тъй като събраните средства не били достатъчни и им било казано, че само ще излагат държавата, като покажат, че са бедни. Майката на Симеон се обърнала към врачки, но и това не помогнало. Най-накрая тя го завела в евангелската църква и след като се помолили, той се оправил. После лекарите с невярване потвърдили, че няма и следа от коварната болест.

„Моите клиенти са моите герои, казва Симеон. - Защото те с техните недъзи се опитват да живеят живота, който ние имаме за даденост, както се казва „for granted", допълва той и обяснява, че точно тези хора го мотивират да върви напред, защото вижда тяхната непримирима борбеност. Извън работата си Симеон обича да прекарва времето си със съпругата си, с която се е запознал в Чикаго, и трите си деца - на три, пет и седем години. Симеон казва, че никога няма да забрави датата на сватбата си, понеже била на 10.10.10 г. В момента съпругата му се грижи за децата вкъщи и се занимава с подреждането на новия им дом в предградието Бъфало Гроув, където щастливото семейство се е нанесло преди седмица. Симеон има и друг малък частен бизнес, който смята да продължи да развива. Той вече търси нова кола, за която да използва медальона, който му бе връчен от администрацията на Чикаго, и е много благодарен за признанието и за финансовата помощ.