Днес се навършват 151 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. България почита паметта на Апостола в различни населени места.
Родният град на Апостола на свободата - Карлово
По традиция на днешния ден центърът на възпоменателните прояви ще бъде в Карлово, макар че на много места в страната ще почетат паметта на Васил Левски.
От рано сутринта венци и цветя се поставят пред паметника на Апостола в града, както и пред този на неговата майка Гина Кунчева. Много граждани заедно със своите деца посещават родната къща на Левски, за да отдадат почит към неговото дело.
По-късно председателят на Народното събрание Росен Желязков ще участва в възпоменателната церемония, която ще започне в 18.00 часа на площад „Васил Левски“.
Той ще приеме строя на представителните роти от Карловския гарнизон и ще произнесе слово по повод годишнината от смъртта на Апостола на свободата.
Стотици хора се стекоха в Къкринското ханче, за да почетат Васил Левски
С поход до Къкринското ханче и военен ритуал от представителни блокове на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново започнаха в Ловешко събитията, посветени на 151 години от гибелта на Апостола.
„151 години от гибелта на нашия Апостол, 151 години, в които ние си припомняме делото на нашия национален герой. Днес ние, представителите на Националния военен университет, и курсанти, и студенти, за поредна година извървяхме пътя до Къкрина - до мястото, което е символ на едно предателство. Предателство не към един човек, а към една идея“, заяви началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов, цитиран от БТА.
По думите му това място е началото на физическия край на Васил Иванов Кунчев, но и началото на неговото величие и безсмъртие. „Ние много залагаме на възпитанието на нашите обучаеми. Мисията на Националния военен университет е да изгражда своите възпитаници морално, умствено, физически, да ги приобщава към идеалите на дълга, честта, родолюбието и да ги формира като личности. Няма по добър пример от действията и живота на нашия Апостол – Васил Левски. За нас той е образът на човека, който трябва да следваме, на човека, посветил себе си на България и на това да ни има нас. Надявам се никога да не забравяме неговото дело, защото то ще попълва нашата родова памет, която трябва да пазим“, добави бригаден генерал Иван Маламов.
Положени бяха венци и цветя пред паметника на Апостола на свободата в двора на ханчето.
На ритуала присъстваха също кметът на Ловеч Страцимир Петков, заместник-кметът Алдин Начков, областният управител Виктор Стойчев и други официални лица.
Днес възпоменателните събития продължават в 17:30 часа с панихидата за Апостола в храм „Успение Богородично“ в Ловеч. След това е гражданското поклонение с военен ритуал на паметника на Васил Левски в Ловеч. Очаква се в тях да се включи и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Стара Загора
Днес стотици старозагорци се поклониха в общоградски ритуал пред паметника на Васил Левски, за да oтдадат почит пред подвига на Апостола на свободата по повод 151 години от кончината му.
„151 години от студения февруарски ден на 1873 година, когато бесилото прекъсва мъченическия земен път на Апостола. Но това не е край, а начало“, каза в словото си старозагорският митрополит Киприан.
Той подчерта, че много верни синове и дъщери на майка България ще осъзнаят, „че истинската свобода може да се постигне с обединени усилия. Заветното малко тефтерче на Дякон Игнатий е побрало в себе си безкрайните хоризонти на светлата му душа. Християнската вяра в него изкристализира в истинската любов, че никой няма любов, по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели. Родолюбецът, отдал всичките си качества за народното дело, монахът, изпълнил завета на първите апостоли за любовта, която всичко претърпява и никога не отпада.
Идеологът на българската свобода, мъченикът, който зове за братство, равенство и почтеност, е величавият ни пример за подражание“, посочи още митрополитът. Васил Иванов Кунчев никога няма да бъде забравен. Делото и добродетелите му също ще бъдат винаги над времето, допълни той.
„151 години гордост и още толкова няма да стигнат, за да бъде обликът на Левски все така жив и все така мотивиращ, а неговият завет все по-ангажиращ. Не само днес, не само по годишнини, ние трябва да сравняваме морала си с онези герои, които стоят гордо един до друг в българската история. Хора с морал, хора с чест, хора с визия за България. Защото в противен случай ние губим посоката си, защото всеки му според делата ще го съдят“, каза пред присъстващите на ритуала заместник-кметът Радостин Танев.
И припомни, че „Левски е дал живота си, за да може днес да я има България. Перипетиите и проблемите са само стимул. Вярвам, че няма невъзможен скок, вярвам, че ние всички заедно трябва да гледаме в една посока- посока на просперитет, посока на развитие на градовете и държавата“, каза още той.
Венци и цветя пред паметника на героя поднесоха от Община Стара Загора, Втора механизирана бригада, Общинския съвет, областния управител на област Стара Загора, от Средно училище „Васил Левски", Старозагорска света митрополия, Тракийския университет, политически партии, обществени организации, признателни граждани.
Добрич
С панихида и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Васил Левски Добрич отбеляза 151 години от обесването на Апостола на Свободата.
В церемонията участваха Духов оркестър - Добрич с диригент Стоян Монов, театрална студия "Зрорница" при читалище "Йордан Йовков - 1870" - Добрич с ръководител Ема Георгиева, а на караул пред паметника се сменяха възпитаниците на Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" - Добрич. Панихида за упокой на дякон Игнатий отслужи Архиерейският наместник на Добричка духовна околия Георги Дочев.
"Дякон Игнатий увисна на бесилката с надеждата, че след неговата смърт България ще бъде една чиста и свята република, в която ще има правда и любов между човеците", каза отец Георги в словото си.
Паметта на Апостола бе почетена с едноминутно мълчание.
На поклонението присъстваха кметът на Дорбич Йордан Йорданов, председателят на Общински съвет Добрич Красимир Николов, народният представител Константина Петрова, членове на кметския екип, общински съветници, граждани и ученици.
С военни почести и панихида и в Хасково бе отбелязана 151-годишнината от обесването на Апостола на свободата. Ритуалът се състоя пред бюст-паметника на Васил Левски в двора на едноименното средно училище (СУ).
Духова музика и почетен караул от армейското подразделение 22 280 бяха пред монумента за минутата мълчание. Заукопойна молитва в памет на йеродякон Игнатий отслужиха петима свещенослужители. Пред безсмъртието на националния герой се поклониха кметът на Хасково Станислав Дечев, зам-областният управител Митко Петров, депутати, официални лица, представители на политически партии и обществени организации, граждани.
Васил Левски посещава на няколко пъти Хасково и основава таен революционен комитет. Неговите членове след Освобождението са едни от първите строители на съвременно Хасково, станали са кметове и ръководители в местната власт, припомни в словото си директорът на Регионалния исторически музей Пенко Добрев. Ученици от СУ "Васил Левски" изнесоха поетичен рецитал.
Бюст-паметникът на Левски в южния областен център е открит през 1987 г. Негов автор е скулпторът Иван Парасков. Това е първият паметник на Апостола на територията на днешната Хасковска област, съобщи историкът Милен Вълчев.