Над 1 млрд. найлонови торбички се изхвърлят в България всяка година. Ако семействата се откажат от тях, догодина ще спестят 300 лв., а през 2014 г. - 400 лв.
Това пресметна министърът на околната среда Нона Караджова. Тя коментира изразеното от производителите недоволство срещу въвеждането на екотакса за торбичките. Те настояват въвеждането на допълнителното плащане да се отложи с аргумента, че ще се натоварят бюджетите на семействата, черният пазар ще се увеличи, а местното производство ще бъде заместено от внос.
Сега се таксуват само най-тънките пликове и според самите компании те вече не ги произвеждат. От лятото или есента министерството планира да въведе такса и за по-плътните пликове с дръжки.
Министърът заяви категорично, че отлагане няма да има. Караджова отбеляза, че досега производителите не са създали система за обратно изкупуване и рециклиране на торбичките, спрели са да произвеждат най-тънките, а само са увеличили дебелината им с 1 мм, за да избегнат таксата. Затова според нея са необходими и икономически мерки за ограничаване на потреблението на този продукт. Министърът се позова на социологическо проучване, според което 85% от българите подкрепят екотаксата. Тя каза, че новото плащане няма да увеличи разходите на домакинствата, които разполагат и с алтернатива - многократно използване на артикула или замяната му с подобен от плат или друг устойчив материал.
"Тези, които обичат да пазаруват с найлонови торбички, ще трябва да си платят за това удоволствие", каза Караджова. Запитана защо в България таксата е най-високата в ЕС, отговори, че в страната се депонират (изхвърлят в общи сметища - бел. ред.) 90% от отпадъците, докато в останалите държави членки - едва 10 на сто. Останалото се събира разделно и рециклира.
15 стотинки екотакса на бройка тънка найлонова торбичка ще плащат вносители и производители, които доставят торбичките в търговската мрежа на България. Таксата се въвежда от 1 юли тази година. Предложението на екоминистерството се отнася до найлоновите торбички с дебелина до 15 микрона (известни като тип „потник"), независимо от техния размер. Няма да бъдат облагани дебелите торби за многократна употреба и пликовете, в които се слагат насипни продукти като маслини или сирене. От Българската асоциация „Полимери" искат екотаксата да е само за най-тънките найлонови торбички - под 12 микрона. Въпреки уж постигнатото съгласие между екоминистерството и бизнеса за торбички с дебелина до 15 микрона сега нейните членове възразяват срещу това. Те предупреждават, че заради въвеждането на екотаксата внос от чужбина ще измести родното производство. Министерството, както и екологичните организации обясняват, че целта на таксата не е да се събират пари, а да се мотивират потребителите да спрат да използват торбички. В момента те летят навсякъде - по дървета, по улиците. Найлоновите торбички не се разграждат, нито могат да се рециклират. Ако хората не си променят навиците през 2012 г., при това потребление всяко домакинство ще дава по 55 лв. за торбички при новата такса. Бизнесът обаче предупреди, че тя ще остави на улицата 5000 заети в производството и дистрибуцията им. Идеята е таксата да расте стъпаловидно - тази година ще е 35 стотинки на торбичка, през 2013 г. - 45 ст., през 2014 г. - 55 ст. В момента в Европа няма стандарт за биоразградимост и все още се правят експерименти за такива материали. Торбичките, които се предлагат в България като уж разградими, на практика оказват изключително вреден ефект върху живите организми. След време се разпадат на милион дребни парченца, които са много опасни за животните, тръгнали на паша. |