сн. “Монитор”
Електрическа лампа за улично осветление, която е практически недосегаема за вандали, бе създадена от българи и участва като експонат в Международния панаир в Хамбург, който се проведе миналата седмица. Авторите й твърдят, че това е лампа пето поколение. Изобретението вече е патентовано и принадлежи на екип от двама русенски специалисти - Цветан Върбанов и Венелин Ангелов. Те са нарекли шеговито лампата си вандалоустойчива, тъй като материалите, от които е направена, не се повреждат. Така тя може да стане особено актуална за бедни държави като България, където уличното осветление, особено в затънтените градчета, е чест обект на посегателство. Лампата се изработва от алуминий и неръждаема стомана, а дизайнът не включва стъклени елементи. Така на практика няма нищо, което да може да се счупи или унищожи, обясняват изобретателите.
Новият продукт се сглобява в Русе, но повечето му части идват от чужбина. Напълно очаквано, радиаторът, който е най-важната част в лампата и охлажда диода, се произвежда в Китай. "Не успяхме да намерим в съседните ни страни фирма, която да може да го направи, и прибягнахме до китайски производител. Там сме си платили инструмент, с който те ни изработват поръчката", казват Цветан и Венелин. Диодът и захранването пък са от най-добрите производители в Тайван. Видът на лампата е изключително модерен.
"Уличното осветление трябва да бъде забелязвано и през деня дори когато не свети, защото то формира градска среда. Когато отидете на една улица и видите уличните лампи - стари, ръждясали, грозни, това не изглежда изобщо привлекателно", обяснява Венелин Ангелов.
Патентованата лампа е и много икономична. Тя харчи по около 10 стотинки ток на нощ, което прави около 30-35 лв. на година, а може да работи поне 15 години. Освен това е три пъти по-евтина от едно стандартно осветително тяло, каквито се използват в момента. За съжаление русенското изобретение все още не е внедрено в България, но пък три фотоволтаични парка в Гърция са закупили лампи и са ги инсталирали, радват се изобретателите, които работят заедно в екип вече три години.
Станимир Павлов [email protected]