Едно семейство от България под моста ,,Кенеди”
Големи детски очи надничат от палатката. Момче и неговата по-малка сестра, които са от България, не са на къмпинг - те живеят в мизерни условия в центъра на Хамбург, под моста ,,Кенеди". Бабата и дядото дошли преди месец в града и оттогава се заселили под моста. Те пристигнали от българския крайбрежен град Бургас, защото там не виждали никакво бъдеще за себе си. Дошли с дъщеря си Еленка, която е на 24 години, и двамата си внуци: Катерина - на 4 г., и Иван - на 6 години.
Под моста са наредени дванадесет палатки. Семейство Николови живеят в най-голямата, която се намира в средата. Бабата и дядото белят орехови черупки, децата ровят из пясъка. Надяват се да получат помощ, макар законът в Германия да предвижда правото на обезщетения за имигрантите, ако преди това са работили в продължение на три месеца. Междувременно на семейството е било предложено убежище. Въпреки това общ приют за настаняване на цели семейства не съществува. Мъжете и жените биват разделяни, а за децата се грижат в специални детски учреждения.
Ако, както е в случая със семейство Николови, чужденците нямат право на обезщетения, социалните служби могат да им предложат единствено билет за пътуване до родината им. В понеделник социалните служби са настанили за една нощ семейството в хотел. Сега възрастните от тази фамилия трябва да решат дали да приемат предложението за връщане в България. Ако те откажат и се върнат да живеят под моста, службите могат да се намесят и да им отнемат децата.
След присъединяването на България към ЕС през 2007 г. българските граждани имат вече право да влязат в Германия без виза - в момента общо около 5,000 български работници емигранти живеят в Хамбург. Те често се трудят за мизерни заплати, спят в колите си и редовно остават излъгани от работодателите. Въпреки това твърдят, че предприемат тези рискове, защото в България за цяла година ще получат толкова, колкото е средната немска надница за един месец.
Феликс Хорстман, Щефани Лампрехт, Лана фон Шлипе, ,,Хамбургер моргенпост"