Кристиан Георгиев живее в Лондон и е ангажиран в сферата на фитнес услугите. Той разказва за възможностите в района, в който живее и работи - Ромфорд, Есекс. В момента е на 19 години, родом от Ямбол. Работи като личен треньор повече от 1 година в британската столица. Подготвя се за първото си фитнес състезание по културизъм. Хобитата му са фитнесът и рисуването. В момента е подал документи за университет, където ще следва "Osteopathy" - алтернативна медицина, която е сходна с физиотерапията.
Какво ви отведе в чужбина?
- Родителите ми заминаха преди 9 години и 2 години по-късно и аз се озовах в Лондон.
От колко време сте там и лесно ли се адаптирахте?
- Вече става седма година, откакто съм в Лондон, и още не съм се адаптирал с атмосферата. Главните причини са затвореното общество, променливото време и липсата на България и роднините ми.
Спортувахте ли преди това, какво?
- От 9- до 11-годишна възраст се занимавах с борба в България. След като се преместих в Англия, започнах активно да играя футбол. Сега съм на вълна фитнес и културизъм и очаквам с нетърпение първото си състезание в културизма.
Бързо ли свикнахте към условията за спорт там? Какво ви направи най-голямо впечатление?
- В началото се занимавах с футбол и всяка сряда вечер и събота сутрин имах тренировки, а в неделя се играеше мачът от първенството. Голямо впечатление ми направи разновидността от различни занимания на открито или закрито. Заниманията на открито варират от лостове и уреди със собствено тегло до класове и тренировки с личен треньор. Повечето от парковете имат игрища за футбол, крикет, баскетбол, тенис и фитнес уреди. Малка част от парковете имат специални площадки за скейтъри и фрийрънъри (паркур). Също така има платени услуги като военен камп, където група от 7-8 души тренира 2-3 пъти седмично с квалифициран инструктор. Също така през пролетта и летните месеци много от личните треньори тренират клиентите си на открито. Ежегодно се организират благотворителни състезания като "Race for Life" от "Cancer Research UK". Други подобни състезания за мъжката аудитория са "Survival of the Fittest by "Men's Health". И да не забравим феновете на уличното бягане, които тичат в центъра на града между автобусите и колите. Всеки фитнес предлага голямо разнообразие от класове. Най-популярните класове са йога, спининг, боди пъмп, боди комбат, тренировъчен камп, табата и ММА. Във фитнеса, в който работя, предлагаме нови класове като CX-Worx, GRIT, Power Plate и специални 4-6 седмични тренировъчни програми. Отделна част от фитнес ентусиастите избират помощта на личен треньор, с който се стараят да добият тяхното мечтано тяло за период от 3-4 месеца. Възрастовата група на участниците във фитнес занятията варира от 18- до 65-годишна възраст. Повечето от тях работят в офиси и избират часовете преди работа (7-9 сутринта), 12-2 на обед или 5 до 7 вечерта за фитнес занимания.
Спортува ли активно местното население? Какви условия има?
- Да, местното население спортува, и то усилено! За децата в училище има специални програми след уроците, където ходят на различни клубове по спорт, за да подържат по-здравословен начин на живот. За всеки запален футболен фен има тренировки по футбол всеки уикенд в парковете, където могат да си намерят отбор и да тренират и играят за него. Възрастовата група е между 7-18 и нагоре години. Когато времето позволява, хората излизат в парковете да бягат, играят тенис или да упражняват други дейности като ръгби и крикет. Голям процент също така посещават фитнес клубовете през седмицата или уикенда, преди да излязат на кино или за по питие с колеги или съученици. В Лондон има мрежа от наемни велосипеди, които за първия един час са безплатни, а за да го наемеш за цял ден, струва една британска лира. По-големите компании предлагат на работниците си безплатни абонаменти за фитнес, с които ги ангажират да имат по-активен и здравословен живот. А по-заможните могат да си позволят да играят голф. Но навсякъде ще има голям процент от хора, които не спортуват поради една или друга причина.
Обръща ли се внимание на здравословното хранене от страна на жителите? А на държавата?
- И да, и не. От една страна, обръща се внимание от правителството и от медиите как един нормален жител може да се храни по-здравословно и какви продукти да подбира в своята кошница, докато пазарува. Има няколко правителствени програми, които подпомагат с правилното хранене и неговите плюсове. Другата страна включва спортуващи и неспортуващи. Има голям процент хора, които спортуват, но прибягват към заведенията за бързо хранене, защото нямат време, за да си приготвят храната сами, а за неспортуващите статистиката показва, че Великобритания е на първо място по затлъстяване в света.
Ани Костова, Би Би тийм