Шотландският парламент не може да проведе втори референдум за независимост без одобрението на британския парламент, постанови Върховният съд на Обединеното кралство с единодушно решение.
Първият министър Никола Стърджън каза веднага след решението: „Шотландската демокрация няма да бъде отречена“.
Тя заяви, че уважава решението, но обвини Уестминстър, че показва „презрение“ към демократичната воля на Шотландия.
„Това решение потвърждава, че идеята за Обединеното кралство като доброволно партньорство на нациите, ако някога е била реалност, вече не е реалност“, каза тя на пресконференция.
Стърджън заяви още, че нейното правителство ще се стреми да използва следващите общи избори като "де факто референдум" за отделяне от останалата част на Обединеното кралство след повече от 300 години.
„Факт е, че имаме работа за вършене. Случаят Шотландия да стане независима е по-убедителен и спешен от всякога", каза тя.
Стърджън ще поиска от националната изпълнителна власт на управляващата партия да свика специална партийна конференция през новата година, за да обсъди подробностите от фактическия план за референдума, а междувременно партията ще стартира „голяма кампания в защита на шотландската демокрация“.
При произнасянето на недвусмисленото решение председателят на Върховния съд, съдията лорд Рийд, каза, че шотландският парламент няма правомощието да издава закони за референдум за независимост, тъй като такъв законопроект ще се отнася до бъдещето на съюза на Обединеното кралство, е въпрос запазен за Уестминстър.
Той каза, че при липсата на споразумение между двете правителства, както се случи преди гласуването през 2014 г., шотландският парламент няма правомощието да издава закони за референдум.
Решението дойде след безпрецедентно изслушване във Върховния съд на Обединеното кралство относно това дали Холируд има законови правомощия да издаде закон за референдум за независимост на Шотландия, без Уестминстър да му предостави необходимите правомощия.
Четирима последователни министър-председатели отказаха молбите на Стърджън да й издадат заповед по раздел 30, разделът от Закона за Шотландия от 1998 г. – законодателството, което създаде шотландския парламент – което позволява на Холируд да приема закони в области, които обикновено са запазени за Уестминстър, като например съюз.
Въпросът беше отнесен до съда от лорд адвоката на Шотландия Дороти Бейн по искане на Стърджън, след като тя обяви предпочитаната от нея дата за друг референдум за 19 октомври 2023 г.
Сър Джеймс Иди, старши адвокат, действащ за правителството на Обединеното кралство, каза, че Бейн е отказала да удостовери проектозакона като законен по-рано тази година, тъй като тя „не е имала необходимата степен на доверие“, че е законен.
Предложеното законодателство е „единствено и директно за съюза“, каза Иди, и по този начин е в нарушение на забраната на Закона за Шотландия срещу приемането на законодателство, което се занимава с конституцията на Обединеното кралство.
Той предположи, че опитите на шотландските министри да поискат решение са „преждевременни“ и „теоретични“, тъй като законопроектът за референдума все още не е бил представен на Холируд.
Премиерът на Великобритания Риши Сунак приветства „ясното и окончателно решение“ на Върховния съд.
„Хората на Шотландия искат да работим върху решаването на основните предизвикателства, пред които сме изправени колективно, независимо дали това е икономиката, подкрепата на NHS или наистина подкрепата на Украйна", заяви той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.