Бащата на бившата манекенка Борислава Йовчева – Георги Йовчев – е платил над 260 хил. данъци, съобщи сайтът Bird.bg. Така той вече няма проблеми с НАП и запорът на имотите му е свален.

Това поредният епизод от сагата "Барселонагейт", който приключва с хепиенд за участниците. Преди няколко дни стана ясно, че прокуратурата е прекратила наказателното дело за пране на пари.

По него бившият главен прокурор Иван Гешев искаше имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. До това обаче не се стигна.

Запор

За наложения запор върху имуществото на Йовчев се разбра през март. В ревизионния акт на НАП се твърдеше, че той дължи 267 171 лв. данъци заради недекларирани над 1.7 млн. лв. Запорът бе върху сметки и имоти в София и Сандански, а сумата на необявеното имущество съответстваше на дяловете на Йовчев във фирмата Ema BG S.L., собственик на луксозен магазин за дрехи в Барселона.

Запорът е вдигнат на 7 юни. В постановлението на публичния изпълнител е записано, че задълженията са погасени.

Къщата, прокурорите и политиката

Основното подозрение по аферата "Барселонагейт" бе за пране на пари. Ставаше дума за над 3 млн. евро, с които е купена къща в Испания, ползвана от Йовчева. Формалният собственик на имота е бизнесменът Александър Чаушев.

Въпреки че казусът е известен на прокуратурата от години, по него се заработи активно едва след като бившият главен прокурор Иван Гешев се скара с ГЕРБ и ДПС. Партиите настояха за оставката му, а той отговори с искане на имунитета на Борисов и заплаха за повдигане на обвинение.

Междувременно обаче Висшият съдебен съвет го уволни, а новият главен прокурор Борислав Сарафов обяви, че разследвания като "Барселонагейт" са използвани за политическа игра.

Делото бе иззето за проверка от прокурора, когото Гешев определяше като свой съученик. Бе установено, че работата по него е ускорена след скандала между главния прокурор и политиците.

Във вторник се разбра, че разследването е прекратено. Държавното обвинение твърди, че по случая не са намерени достатъчно доказателства, които "да сочат по несъмнен и категоричен начин да е извършено престъплението, за което досъдебното производство е било образувано".

Прокуратурата все пак признава, че има свидетелски показания, в които се твърди, че Борисов е купил къщата. Те са на бившата съдийка Румяна Ченалова и Ивайла Бакалова, която е известна в публичното пространство като близка до Борислава Йовчева.

Според наблюдаващите прокурори техните показания не обосноват с необходимата степен на категоричност обвинителна теза. Те не са разказали за индивидуални прояви на Борисов, с които той е демонстрирал своята принадлежност към престъпното сдружение.

"В тези им части показанията на коментираните свидетели са неконкретизирани и непоследователни, поднесени в обобщаваща и декларативна форма, показанията им имат характер на предположение и са основани на извършен от самите свидетели анализ на техни субективни впечатления за факти и обстоятелства, които не могат да бъдат проверени в хода на досъдебното производство със съответните процесуални способи", твърдят разследващите.

И допълват, че показанията на двете свидетелки не се подкрепят и от другите доказателства по делото.