Докато свръхтуризмът продължава да задушава европейските градове, Барселона предприе драстична стъпка срещу круизните кораби, ограничавайки достъпа до пристанището на града.
Северният пристанищен терминал за круизен трафик беше затворен след споразумение с местните власти за преместване на корабите по-далеч от града. Сега огромните туристически плавателни съдове трябва да акостират на кея Moll d’Adossat, който е най-отдалеченият от центъра на града.
Преди това корабите използваха кея на Световния търговски център, който се намира в центъра на града, на една пресечка от Ла Рамбла, известната алея на Барселона. Вместо да слязат и да могат да изкачат Ла Рамбла за няколко минути, пътниците сега ще се сблъскат с поне 30-минутен пешеходен преход, за да напуснат пристанищната зона.
Този ход засяга около 340 круизни докинга годишно, според данни, публикувани от пристанищните власти.
Предстои северната пристанищна зона да бъде реновирана с нови обществени пространства. Новият живот на кея ще започне следващата есен и ще бъде отворен за всички, съобщи Луис Салвадо, президент на пристанището на Барселона.
Този ход следва споразумение от 2018 г. между пристанищните власти и градския съвет на Барселона за „преместване на круизната дейност далеч от градските райони… правейки ги по-устойчиви“. Правилото официално влиза в сила на 22 октомври, но
последният акостирал там кораб,
World Navigator на Mystic Cruises, вече отплава на 2 октомври.
Преди това пристанището затвори друг круизен терминал, Maremagnum, в съгласие със съвета. Кейът, който е пряко свързан с Ciutat Vella, Стария град на Барселона, сега е дом на ресторанти, барове, ветроходен клуб и яхтено пристанище, аквариума на Барселона и търговския център Maremagnum.
Градските власти освен това намалиха броя на действащите терминали от осем на седем, забраниха на круизните линии да акостират на други терминали и въведоха правило за един кораб на терминал, ограничавайки броя до седем кораба, акостирали в града наведнъж по едно и също време.
До 2026 г. всички круизни операции ще се извършват от кея Adossat. За да се случи това, южният терминал на Барселона, също на кея на Световния търговски център, ще бъде затворен. След това пристанището планира да електрифицира кея Adossat, което означава, че закотвените кораби могат да се захранват от самия кей, вместо да изпомпват вредни емисии.
Барселона е най-голямото круизно пристанище в Европа. Над 2,3 милиона пътници са преминали през 2022 г. – почти 350% увеличение спрямо данните за 2021 г., според данни от пристанищата. Добавете и пътниците от ферибота и числото става почти четири милиона. За разлика от тях населението на града е малко над 1,6 милиона, според данни на местните власти за 2023 г.
Междувременно градът
се бори с тежестта на свръхтуризма.
Според съвета през 2022 г. е имало над девет милиона посетители с нощувка. „Това не е нещо, което можем да спрем, но Барселона търси различен вид туризъм – по-качествен, но в същото време устойчив“, каза Алберт Далмау Миранда, бивш мениджър по икономика, ресурси и икономическо насърчаване в съвета на Барселона, каза CNN през януари 2020 г. Новият кмет Джауме Колбони въведе повишени данъци за круизите, обявени в първия му предложен бюджет. Сега круизните компании ще трябва да плащат 6,25 евро (6,60 долара) данък на всеки пътник, когато акостират за по-малко от 12 часа, обяви той на 10 октомври.
„Туризмът е много важен, той генерира икономическа и социална стойност, но също така и странични щети, неудобства за граждани. Ние не се противопоставяме на туризма – това е принос, така че те да допринасят за финансирането на обществените услуги“, каза той, както съобщава испанският вестник El Pais.
Колбони също така планира да увеличи туристическата такса за тези, които отсядат в жилища, наети чрез Airbnb и частни апартаменти до седем евро (7,40 долара) на човек на вечер. Предложеният от него бюджет трябва да бъде гласуван следващата седмица.