Администрацията на Байдън нареди спиране на депортациите на нелегални имигранти за 100 дни. Заповедта влиза в сила най-късно в петък, тъй като президентът иска да преразгледа политиките, които се прилагат към нелегалните имигранти.
Изпълняващият длъжността на министър на вътрешната сигурност Дейвид Пекоске е започнал вече анализ и одит на мерките и разпорежданията, издадени по-рано от Доналд Тръмп.
„За сто дни спираме прилагането на тези разпоредби. Няма да има никой депортиран, който няма документи за пребиваване в страната“, каза Пекоске. Това се отнася и за хората, които са в процедура на депортиране.
Нормативният акт цели да проправи път към американското гражданство на хората, които сега са без документи, да се справи с причините, в които се корени миграцията, да ускори обединяването на семействата на мигранти, след като деца бяха разделени от родителите си на граница на САЩ с Мексико.
Байдън планира да подпише и меморандум, който опълномощава ведомството и американския главен прокурор да запазят програмата за защита от депортация на мигранти, пристигнали като деца в САЩ.
На 29 януари Байдън планира да подпише още документи, в това число и такива в областта на имиграцията и политиката за убежище. Тогава Байдън ще вдигне и пречките пред законната имиграцията, въведени от Тръмп. Той ще сложи и край на програма на Тръмп, която остави десетки хиляди кандидати за убежище да чакат в Мексико, докато американски съдилища се произнесат по техните случаи. В много случаи тези хора живеят при тежки условия в палаткови лагери по границата.
Новоизбраният президент вече подписа 17 указа и прокламации веднага след встъпването си в длъжност, като отмени ключови политики на своя предшественик Доналд Тръмп.
В първия си ден като президент Байдън издаде изпълнителни заповеди за връщане на САЩ към Парижкото споразумение за климата и за задължително носене на маски във федералните сгради и на федерални земи.
При подписването на няколко указа пред репортери в Овалния кабинет той заяви, че "няма време за губене".
Мярката за маските ще е в сила за поне 100 дни. Според Байдън носенето на маски не е партиен въпрос, а патриотичен акт, който може да спаси безчет човешки животи.
Байдън разпореди отмяна на разрешението за изграждане на нефтопровода "Кийстоун Екс Ел". Вероятно това ще бъде тема и на разговора му с канадския премиер Джъстин Трюдо, първия чужд лидер, с когото той има намерение да разговаря.
Байдън също така отмени обявеното от Тръмп извънредно положение, помогнало за финансиране на строителството на стена по границата между САЩ и Мексико, и сложи край на забраната за пътуване, засягаща някои страни с преобладаващо мюсюлманско население. В списъка на тези страни влизаха Еритрея, Йемен, Нигерия и Судан. Мексико приветства решението за стената по границата.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.