Президентът Джо Байдън постави войната в Украйна като основен акцент в първата си реч State of The Union. Той отдели на тази тема 9 минути. По вътрешните теми той открои икономиката и инфлацията, която е на най-високото си ниво от десетилетия и е сочена от избирателите като основен проблем, както и данъците и COVID пандемията, по която говори 8 минути.
Украйна
Президентът Байдън използва първото си обръщение за състоянието на Съюза във вторник вечерта, за да осъди Владимир Путин, когото нарече диктатор, и да събере глобална подкрепа за обсадената страна Украйна. Той обеща да накара Путин да „плати цена“ за инвазията и обяви, че ще забрани на руските самолети да летят над Съединените щати по примера на европейските страни. „През цялата ни история ние научихме този урок – когато диктаторите не плащат цена за своята агресия, те причиняват още хаос. Те продължават, а разходите и заплахите за Америка и света продължават да нарастват." Байдън похвали храбростта на украинците, военни и цивилни, които защитават домовете си от началото на инвазията, както и единството на западните съюзници, които се споразумяха за строги финансови санкции срещу Русия и които продължиха да доставят на украинците оръжие и оборудване.
Байдън описа войната като „преднамерена и непредизвикана“, добавяйки, че Путин е „отхвърлил усилията за дипломация“. "Той няма представа какво се задава. Сега Путин е повече от всякога изолиран от света", заяви още президентът. Байдън припомни, че решението да не вкарва американски войски в Украйна не се е променило, а войските, които отиват в Европа, са за осигуряване на безопасност на съюзниците от НАТО “в случай, че Путин реши да тръгне на запад”. Той каза, че САЩ и приятелите им осигуряват над 1 милиард долара конкретна помощ на Украйна и обяви начало на финансово разследване от правосъдното министерство на руски олигарси. "Днес заявявам на Путин и руските олигарси, които откраднаха милиарди долари в резултат на този режим – ние сложихме край на това. Луксозните им апартаменти, яхтите им - ще ги конфискуваме. И само Путин е отговорен за това”, заяви Байдън.
COVID
Oтносно пандемията президентът Байдън отправи призив към американците да се върнат към нормалното отпреди 2020 г. и поиска двупартийно „нулиране“ на поляризацията от последните две години. Той призна, че американците са „уморени, разочаровани и изтощени“ от пандемията и посочи, че вече е безопасно да бъдат свалени маските. Очертавайки стъпките, които САЩ ще предприемат, за да „вървят безопасно напред“, Байдън заяви: „Благодарение на напредъка, който постигнахме през изминалата година, Covid-19 вече не трябва да контролира живота ни“. „Знам, че някои говорят за живот с Covid-19. Тази вечер - казвам, че никога няма да приемем просто да живеем с Covid-19. Ще продължим да се борим с вируса, както правим с други болести. И тъй като това е вирус, който мутира и се разпространява, ние ще бъдем нащрек.“ „Време е Америка да се върне на работа и да напълни големите ни центрове отново с хора“, каза Байдън. „Хората, работещи от вкъщи, могат да се чувстват сигурни, за да започнат да се връщат в офиса. Нашите училища са отворени. Нека да остане така“, добави той.
Инфлацията и работните места
В друга област, която засегна ежедневието, президентът призна трудностите, пред които са изправени много американци, като заяви: „Пандемията наказва. И толкова много семейства живеят от заплата до заплата, борейки се да бъдат в крак с нарастващите разходи за храна, газ, жилище и много други. Разбирам… Инфлацията ограбва доходите им.“. В забележки, имащи за цел да отговорят на притесненията на американците в цялата страна, Байдън каза, че планът му за борба с инфлацията ще включва инвестиране в работни места, позволявайки на хората да се върнат на работа, като същевременно произвеждат повече от продуктите, необходими за вътрешния пазар. „Намалете разходите си, а не заплатите си. Правете повече коли и полупроводници в Америка. Повече инфраструктура и иновации в Америка. Повече стоки, които се движат по-бързо и по-евтино в Америка. Повече работни места, където можете да изкарвате достатъчно за добър живот в Америка. И вместо да разчитате на чуждестранни вериги за доставки - нека го направим в Америка“, каза Байдън. Той отбеляза, че икономиката е създала над 6,5 милиона нови работни места само миналата година, което е повече от всякога в историята на САЩ. Икономиката пък е нараснала с темп от 5,7% миналата година, най-силният растеж от близо 40 години.
Имиграцията
Президентът призова за път към гражданство за т.нар. Dreamers и изтъкна правоприлагането на границата, докато говореше по един от политически несигурните въпроси, пред които е изправен. Забележките му идват в момент, когато групите за права на имигрантите накараха администрацията да повдигне въпроса и да приеме реформи.