Смесен магазин от времената на комунизма
Книжарница предлага вода от Алпите, бакалии продават заедно хляб и сутиени, в магазин за месо - чорапи. Кризата в България върна отново старите социалистически магазини, в които се продаваше всичко. Но не ги бъркайте с хипермаркетите. Не! Това си е чисто български патент, който някои може би още помнят, тъй като последните смесени магазини все още съществуваха в селата до средата на 90-те години на миналия век.
Не от носталгия по комунизма, а съвсем практично - за да имат повече оборот и да не фалират, търговците отново започнаха да излизат от тясната специализация на своите обекти и да ги зареждат с несвойствени стоки. Така например в една от великотърновските книжарници в самия център на града наред с томовете художествена литература се предлагат и шоколади, билкови чайове и минерална вода, дошла чак от Алпите. В друг магазин в Плевен пък наред с домакинските уреди и пособия като кафеварки, миксери, тостери, лъжици и ножове се продават солети, чипсове и бисквити. На витрината едни до други стоят комплект немски ножове от неръждаема стомана и ролки тоалетна хартия.
В малките квартални бакалийки масово не се спазва забраната на едно място да се продават хранителни и нехранителни или промишлени стоки. Гледката на наредени кафези с хляб, до тях хладилна витрина с месо и над нея окачени дамски прашки и сутиени отново е често срещана, особено в малките градчета и селата в България, където проверяващите органи не се появяват с години. Всъщност много от кварталните бакалии вече са станали "2 в 1", тъй като освен като магазини се използват и за кръчми, в които клиентите могат да поседнат и да пият с приятели по бира за 60 ст. с мезе. Лесно ще ги познаете, тъй като отвън си изглежда като магазин, ама вътре половината площ е разчистена и са поставени две-три маси.
След изчезването на легендарните битаци сякаш се появи вакуум за подобни кичозни стоки, ала сега те се преродиха в магазини за всякакви стоки втора употреба. Така си и пише отпред: магазин за дефектирали или преоценени вещи без гаранция. Човек, който разсъждава логично, просто няма обяснение кой нормален клиент ще влезе в подобен магазин, че и да си купи нещо от него при тази реклама отпред. Но чудо - влизат и купуват. А там има примерно китайски миксери, които уж работят при първо пускане, сокоизстисквачки, чийто зъбци са леко повредени, дори хладилници от Китай, в които липсват стъклените или пластмасовите плотове, изгубени нейде при доставката.
По рафтовете има още от канцеларски материали и дребни сувенири през употребявана черна и бяла техника, домакински уреди и пособия, велосипеди, гуми за кола, скейтбордове, та дори и комплект рибарски костюми, ботуши, въдици и надуваема лодка, която обаче не гарантира, че няма да ви удави. Хората, посещаващи магазина, споделят, че той е изключително полезен, тъй като в него могат да намерят търсените от тях стоки, макар и втора ръка, дори дефектни, но пък на смешни цени.
Някои от собствениците и управителите на магазини са намерили още един хитър начин да припечелят допълнително в кризата. В много търговски обекти има цели стени с налепени обяви за различни продажби и реклами за фризьорски, тенекеджийски, обущарски и други услуги. Собствениците обясняват, че от всеки, който иска да остави тук обявата си, вземат символична сума по лев-два за седмица. Това, което правят, е на ръба, ама все пак не е забранено от закона.