Две от банкнотите от по 500 евро, за които се предполага, че са от нощното шкафче на бившия премиер Бойко Борисов, са автентични.
 
Това съобщават от Антикорупционния фонд (АКФ), които цитират постановление на прокурор от Софийската градска прокуратура.
 
През лятото на 2020 година от анонимен източник бяха разпространени кадри, за които се твърди, че са направени от спалнята на Борисов в резиденция Бояна. На някои от тях се вижда нощно шкафче, в което има кюлчета злато и банкноти евро. 
 
От цитираното от АКФ прокурорско постановление, става ясно, че държавното обвинение се е самосезирало от публикациите. Направени са експертизи, от които са установени серийните номера на пет банкноти, които се виждат на снимките, всички с номинал от 500 евро. 
От справка от Българска народна банка е установено, че банкнотите би трябвало да са пуснати в обращение от централните банки на Австрия (една), на Франция (една), на Германия (две) и на Испания (една). На 02 февруари 2022 г. са изпратени европейски заповеди за разследване (ЕЗР) до съдебни органи на съответните държави, уточняват от Антикорупционния фонд.
 
От Франция е получен отговор, че банкнота с цитираните серия и номер U09014849096 не съществува. Австрийските власти заявяват, че няма да изпълнят искането на прокуратурата, тъй като разследването е за деяния, които не съставляват престъпление по тяхното право.
 
Властите в Германия отговарят, че две от банкнотите действително са пуснати в обращение от тяхната централна банка през 2007 г. и 2009 г., но не разполагат с друга информация за тях.
 
 
В съобщение на АКФ на официалната им фейсбук страница се посочва, че досега прокуратурата публимно не е оповестявала тази информация. От фонда посочват също, че принципът за случайно разпределение на делата по този случай не е спазен, тъй като от постановлението става ясно, че има назначен чрез "определен избор" прокурор, който от даден момент на разследването става титуляр.
 
"Макар и откъслечна, информацията за начина на водене на разследването по казуса вади на повърхността наличието на много червени флагове, показващи явното нежелание на прокуратурата да разплете историята, която би могла да разкрива потенциални данни за корупция по високите етажи на властта. Напротив, остава впечатлението, че разследването се използва за изчистване на имиджа на бившия премиер – след като публично се споделя само информация, която е в негов интерес, но не и такава, която би могла да се интерпретира в негова вреда", посочват от АКФ.