Сн.: Washington Post
В четвъртък стана ясно до каква степен американското правителство следи обикновените граждани. От 2007 г. разузнавателните служби на САЩ следели всекидневно хора като проверявали техните електронни пощи, телефони, съобщения и профили в социалните мрежи.
Разкритията бяха обявени от Washington Post и британсия The Guardian. Кодовото име на програмата за събиране на аудио, видео, снимки, лични данни и други документи е ПРИЗМА. Компанните, от които службите събират данни са Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube, Apple. Данните се събират след което анализатори следят действията на конкретни хора, за да установят дали може той или тя да има връзка с терористични организации.
Според Washington Post, конгресмени са знаели за съществуването на ПРИЗМА и са спорили за законноста на секретната програма, но те са положили клетва да не споменават нищо публично.
Вестникът също цитира източници, според които всекиднвените доклади до Обама най-много са се позовавали на данни именно събрани чрез ПРИЗМА. Само миналата година, секретната програма е била конкретен източник на информация 1,447 пъти. Все още се чака коментар от администрацията на Обама.
Разкритията идват само ден след като The Guradian разкри секретна заповед на съда, според която телефонната компания Verizon се задължава да предоставя на американските тайни служби (NSA) данни за раговорите на всички свои клиенти.