Смартфоните, както и компютрите, често стават бавни и трудни за използване, когато вече не са съвсем нови. Причината е, че обикновено се задръстват със слоеве софтуер, приложения, файлове и процеси. Ако проблемите им не са свързани с фабрична неизправност или счупване на хардуера, те могат да бъдат решени. Ето няколко прости съвети за тях, предложени от HiComm.
1. Актуализирайте системния си софтуер
Независимо дали използвате iPhone или смартфон с Android, за да проверите дали е актуален, влезте в настройките, намерете раздела „Общи настройки“ в лентата с опциите, отворете „За телефона“ (Android) или „Софтуерен ъпдейт“ (iOS) и следвайте инструкциите на екрана. Android и iOS устройствата ще ви позволят ръчно да проверявате за актуализации, които бихме препоръчали да направите, ако не сте имали актуализация от известно време. Като правило повечето телефони с Android получават една голяма актуализация на софтуера през целия си живот (тези от висок клас може би и две), както и много по-малки. Междувременно iPhone може да получи до четири основни актуализации, което е една от причините, поради които iPhone апаратите обикновено имат сравнително по-високи стойности на препродажба, отколкото техните колеги с Android.
2. Актуализирайте приложенията си
Ако сте потребител на Android, просто отворете Google Play магазин, докоснете трите хоризонтални линии в горния ляв ъгъл на екрана и изберете „Моите приложения и игри“. Тук ще намерите голям зелен бутон с надпис „Актуализиране на всички“. Докоснете го и сте на път към най-новите версии на наличните приложения. Що се отнася до iPhone, отворете App Store, щракнете върху раздела с надпис Updates и натиснете бутона Update all.
3. Изключете автоматичното актуализиране
Ако имате телефон с Android, прескочете до Google Play, отворете настройките, след което изберете „Автоматично актуализиране на приложенията“ и изберете „Не се актуализира автоматично“. Докато стоковата версия на Android не ви дава възможност да изключите автоматичното изтегляне на системни актуализации, някои допълнителни интерфейси като EMUI от Huawei го правят. Ако пък имате iPhone, отворете системните настройки, изберете iTunes & App Store и се уверете, че отметката до „Актуализации“ е изключена.
4. Изчистете кеша на браузъра
Ако използвате Chrome в iOS или Android, отворете го и отидете в настройките на приложението. Превъртете надолу и натиснете Privacy. След това натиснете Clear browsing data. Тук можете да изберете кои типове данни за сърфиране искате да изчистите. Първите две полета ще изтрият историята ви на сърфиране и запазените пароли – вероятно не искате да ги избирате. Вместо това се уверете, че е избрано Cached images and files, както е показано по-горе – това е именно жадният за съхранение на данни компонент на всеки уеб браузър. Накрая изберете опцията Clear Data.
5. Премахнете ненужните приложения
Ако имате телефон с Android One като Moto One или Nokia 7.1 или телефон, който работи с Android, като Google Pixel 3, всичко, от което се нуждаете, е вградено в менюто за преглед на мястото за съхранение. Телефоните на Samsung като Galaxy Note 9 или Galaxy S9 разполагат с раздел Device Maintenance в настройките, където може да направите подобен преглед, докато телефони като Huawei Mate 20 Pro имат опция Cleanup в менюто за съхранение. За iPhone с iOS Apple е намерила интелигентен начин да се отърве от неизползваните приложения, за да може нещата да вървят гладко. Тя „ги разтоварва“, деинсталира ги, като запазва данните ви и го прави автоматично, когато не сте използвали приложение за дълго време. Просто отидете в менюто за настройки и изберете General, след това iPhone Storage. Ако нямате тази опция, можете да я активирате от менюто с настройки.
6. Инсталирайте олекотени версии
Ако имате съвместим телефон с Android, е доста просто – отворете Google Play Store, потърсете едно от следните приложения и го инсталирайте – Facebook Lite, Facebook Messenger Lite, Google Maps Go, Gmail Go, Line Lite, Skype Lite , YouTube Go. Ако имате телефон с Android или iPhone, който не поддържа „леки“ версии на популярни приложения, не се страхувайте – просто използвайте уеб базираната версия на популярни сайтове и услуги, за да спестите огромно количество памет.
7. Фабричен рестарт
Ако всичко останали опити се провалят и телефонът ви все още е по-бавен от охлюв, фабричният рестарт ще ускори нещата. Рестартът на телефона е много просто упражнение. Независимо дали имате iPhone или телефон с Android, въведете думата Reset в лентата за търсене в настройките. В зависимост от производителя на телефона ви телефоните с Android ще ви предоставят една от следните опции, които означават едно и също нещо - Reset phone, Erase all data (factory reset) или Factory data reset. Изберете някоя от тези опции и телефонът ще ви инструктира стъпка по стъпка в процеса на изпълнение. На iPhone изберете Reset, General, както е показано на картинката по-горе, за да върнете настройките във фабрично състояние. За да го направите, трябва да знаете паролата си за Apple ID.