Семейният бюджет е бастион, който трудно може да се опази от излишни и непредвидени разходи. Има обаче продукти и услуги, които просто не си заслужават инвестицията и е по-добре да спестим разходите за тях. Ето кои са те:

  1. Допълнителна гаранция за колата (extended warranty)

Това по същество е договор за поддръжка на превозното средство. Предлага се като покритие за ремонти, което обикновено започва, когато изтече гаранцията на производителя, но понякога може да се ползва и едновременно с нея.

Запомнете, че закупуването на допълнителна гаранция не е задължително и че тя не покрива всичко. „Повечето гаранции, които закупувате, покриват по-малко на брой части в сравнение с оригиналната фабрична гаранция. Допълнителните гаранции също обикновено не покриват рутинната поддръжка - неща като смяна на масло, нови гуми, нови спирачки и други. Пътната помощ обикновено също е отделна покупка", казва Стив Робъртс, финансов експерт от кредитния съюз "Ардент" във Филаделфия. Друг финансов анализатор посочва, че средната цена на допълнителната гаранция е около 1500 долара, а една сметка за ремонт на колата излиза средно 180 долара. Ако не можете да си позволите ремонт за около 200 долара на автомобил, тогава не можете да си позволите и колата, казват експертите. Ако все пак искате да направите нещо, за да си улесните плащането на сметките при механика, заделете пари за "черни дни", които ще ползвате само ако колата се развали. Ако случайно не се стигне до използването им, може да употребите тази сума за закупуване на следващия автомобил.

 

  1. Лекарства от интернет сайтове

  Здравето е най-ценното, което имате. Ако ви се налага да пиете лекарства, изписани от лекар, или просто искате да си купите витамини, добавки или друг медикамент, избягвайте да използвате онлайн аптеките. Те наистина предлагат всякакви продукти, които обикновено са с по-ниски цени, но в повечето случаи със съмнително качество.

Миналата година асоциацията на фармацевтичните регулатори в Щатите, Канада и Бахамите публикува стряскащи резултати за легитимността на сайтовете, през които се продават лекарства. От 12 000 проверени уебсайта, почти 95% не спазват стандартите за безопасност на пациентите, както и практиките, които се изискват от регулаторите или приложимите закони. Някои незаконни онлайн аптеки имитират, че са базирани в Канада, за да създадат илюзията, че работят в страна с по-строги правила, но са базирани в държави без регулаторните гаранции, каквито има въведени в САЩ и Канада. Освен това фалшивите лекарства могат да съдържат твърде малко или прекалено много от активната съставка в оригинала. Не е изключена и възможността в тези продукти да има изцяло грешни съставки и така не само няма да ви помогнат, но могат и са ви навредят. При конкретни проверки на състава на фалшиви онлайн лекарства е открито, че съдържат опасни съставки като фентанил, арсен, подов восък и дори боя. За да запазите здравето си, купувайте медикаменти от лицензирани аптеки.

 

  1. Членство във фитнес клуб

  Средният месечен разход за членство във фитнес зала в Америка е 58 долара, но повечето от записалите не ходят редовно. 53% от всички жители в страната плащат за членство, дори и да не го използват. 50% пък се отказват от редовните упражнения в зала след шестия месец и губят средно по 400 долара, като процентът на жените е по-голям - 18 за жените и 8 за мъжете. Почти половината от отказалите се посочват като причина финансовата тежест за бюджета им.

12% от купуващите членство във фитнес го правят през януари като част от плана си за промяна през новата година. Според компанията за маркетингови проучвания Маркет Рисърч Уърлд голяма част от хората, които плащат за фитнес, споделят, че лесно се поддават на изкушението да си хапнат сладки десерти и така не постигат желания ефект за фигурата си. Ако все пак държите да имате членство за фитнес, запишете се в края на месеца, когато може да получите по-добра оферта за месечна вноска, или първо поискайте да ползвате съоръженията за пробен период, който да ви помогне да решите дали искате да плащате редовно.

 

  1. Складови помещения

  В САЩ има приблизително 58 000 склада за лично ползване. Това е повече от броя на ресторантите McDonald's, Subways и Starbucks. В Канада, която има около една десета от населението на Америка, има 3000 единици складове. Според асоциацията на фирмите за лични складови помещения такива се наемат от 1 от 10 американски домакинства. Най-наеманите помещения са с размери 10х10 фута (3х3 метра) и струват почти 2000 долара годишно с таксите. Същият склад може да струва 2500 долара в Лос Анджелис и 3700 долара в Ню Йорк. В центъра на Торонто ще ви струва 325 долара. Макар месечната такса често да е обявявана под 100 долара, има скрити разходи като такса за първоначална регистрация, задължителни месечни вноски за застраховка, за допълнително заключване. Като цяло наемането на място за съхранение на вещи ви отдалечава от целта да се освободите от дрехите и мебелите, които не ползвате. Вместо това продайте част от нещата, като направите гаражна разпродажба или пуснете обява в някое приложение за продажба на употребявани артикули. Разбира се, винаги можете да дарите стари дрехи и мебели. Някои организации вземат дарения направо от вашия дом. В краен случай, подарете неизползваните вещи на приятели.

 

  1. Нарязани плодове и зеленчуци

  Нарязаните плодове и зеленчуци може да изглеждат добра идея, защото ще спестите време при готвенето им, но струват в пъти повече от тези на килограм и нямат същите полезни свойства. Всеки плод или зеленчук, пакетиран от магазина за готова консумация, струва до 40% повече. Например, данни на списанието "Вайс" за миналата година показват, че червеният лук в Walmart е струвал средно 49 цента ($0.49) на паунд (0,5 кг). Ако сте си го купили нарязан на кубчета, сте платили $4 за паунд. Голяма надценка има и при фирмите доставчици на храна по домовете. Миналата година „Пийпод” са продавали прясна маруля за $1,99, но нарязаната в пакети е струвала $3,99. "Рязането на плодове или зеленчуци ги излага на кислород и светлина, а понякога и на топлина. Всичко това влияе върху задържането на витамините в храната", казва Каролайн Уест Пасеррело, бивш диетолог в хранителни магазини. Тя обяснява това с по-бързия процес на загуба на вода при рязането. С изпаряването на водата от плодовете и зеленчуците, водоразтворимите витамини като В и С също се изпарят по-бързо. Обелени зеленчуци като моркови или краставици пък губят хранителните вещества, съдържащи се във външните им слоеве. Освен това предварително нарязаната продукция е по-вероятно да бъде замърсена с бактерии. Търговските съоръжения за преработка на храна рискуват кръстосано замърсяване поради това, че режат голямо количество плодове и зеленчуци наведнъж и е възможно да има неправилно дезинфекцирани площи за рязане или прибори, както и хора, които пренасят бактерии поради недобра хигиена.