Представители на Мексико и САЩ са се споразумели да работят в по-тясно сътрудничество в борбата с рекордната миграция през общата им граница, предаде Ройтерс, като се позова на съвместно изявление на правителствата на двете страни от днес. Агенцията пояснява, че изявлението идва ден след разговори на високо равнище за справяне с рекордния брой мигранти.

След посещението в Мексико на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън двете съседни държави обявиха, че ще се стремят да засилят дейността по подпомагането на мигранти от Венецуела, Куба, Никарагуа и Хаити, както и да се борят за изкореняването на първопричината за миграцията.

Делегациите на двете страни, които планират нова среща във Вашингтон идния месец, са обсъждали и случаите на облагодетелстване от програмата на САЩ за защита на мигрантите, пристигнали на американска територия в детска възраст. Това са така наречените "мечтатели"- доведени незаконно в САЩ като деца испаноговарящи мигранти, които дълго време са били без документи за пребиваване.

Разговорите последваха решението на САЩ да затворят временно някои от граничните пунктове, за да могат да се пренасочат служителите от тях за охрана на други невралгични места по границата. Този ход доведе до забавяне на търговията и породи критики от страна на републиканците към правителството на демократа Джо Байдън, който се кандидатира за втори мандат като президент на САЩ за изборите догодина.

По-рано днес мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че двете страни са се споразумели временно затворените гранични пунктове занапред да не спират повече работата си.

"Споразумението е постигнато. Железопътните гранични пунктове и граничните мостове вече са отворени, за да се нормализира ситуацията", заяви Лопес Обрадор на сутрешна пресконференция. Той отбеляза, че вчерашните разговори са били "откровени" и похвали отношенията на правителството на Байдън с Мексико.

Повече от половин милион мигранти са прекосили тази година опасната джунгла Дариен между Южна и Централна Америка, заемаща части от Панама и Колумбия. Това е два пъти над миналогодишния рекорд, отбелязва Ройтерс.

Последният поток от хиляди мигранти и кандидати за убежище се придвижва бавно на север през южния мексикански щат Чиапас с надеждата да достигне американска територия. Президентът на Мексико каза, че става въпрос за хиляда и петстотин души, но в информации на местните медии се спомена числото 7000.

Един от тези мигранти е Марвин Мехиас от Хондурас, който пред Ройтерс казва, че не губи вяра в Бога. Той е придружаван от сина си, претърпял операция на крака. Мехиас се надява правителствата на САЩ и Мексико да са се споразумели, за да може той да бъде допуснат на американска територия и да започне работа там.

Същевременно днес мексиканският лидер Обрадор заяви, че темата за фентанила (синтетичен опиоид) е била също "сериозно обсъдена" по време на разговорите с американската делегация вчера. САЩ настояват Мексико да направи повече в борбата с трафика на фентанил.