Честит Първи април! Денят на шегата се отбелязва в много страни по света на 1 април всяка година.
Този ден не е официален празник, но е спечелил широка популярност като ден, в който се шегуваме и разказваме забавни небивалици на своите приятели, семейство, колеги. Едни приписват зараждането на празника на древния Рим, където в средата на февруари празнували Празника на глупците (Festus Fatuorum).
Има и друга версия, според която дължим този празник на неаполитанския крал Монтерей, комуто поднесли по случай спирането на земетресение риба. Друга история разказва, че празникът на хумора се е родил в Англия през 1860 година. Английски джентълмени били поканени на тържествена церемония по „изкъпването на белите лъвове", която трябвало да се проведе на 1 април.
Англичаните не се усъмнили в странната церемония и завели и съпругите си на посоченото място. За тази шега се говорело дълго време след това, а 40 години по-късно 1 април бил наречен Денят на глупците.
На 1 април целият свят се шегува за сметка на хора или събития, при това средствата не се подбират, защото всичко на този ден е позволено, стига да успеете да измъкнете усмивка.
Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото.
В нея се споменава, че действието се развива „32 дни след началото на март“, което много хора изчисляват като 1 април. Противниците на тази теория обаче смятат, че става въпрос само за съвпадение.
Втората ни отнася в Древен Рим, където традицията за шегаджийски закачки на пролетното равноденствие се смята и за родоначалник на днешния празник.
Част от закачката например била слугите да командват господарите или децата да командват родителите си „на шега“.
Първите истински отбелязани данни за честване на 1 април обаче са от Франция и Холандия в началото на 16 век, където 1 април бил ден на риболова.
И тъй като рибите са достатъчно „глупави“, за да се хванат на въдица, се зародила традиция и хората да се ловят така на шеги.
И до ден днешен във Франция и на други места в Европа има практика на 1 април на гърбовете на хората да се закачат рибки, направени от хартия.
В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден. Традицията с шегите в Гърция е като на повечето места по света. Но се смята, че ако успешно си успял да подмамиш жертвата си, ще имаш късмет през година.
И обратно, ако си се вързал на майтап, годината ти може и да не е толкова добра. Испания, както и много от държавите в Латинска Америка, отбелязват Деня на шегата на 28 декември.
По принцип е християнски празник, който се нарича Ден на невинните деца на Витлеем, но е разпространена практика да се практикуваш шегаджийски номера.
Жертвите нямат право да се сърдят, защото шегаджиите на този ден са „невинни“. В Португалия празникът се отбелязва в уикенда преди Велики пости.
Традицията повелява да засипеш някого с брашно. В Холандия майтапите са изключително практични и сериозни, поради което може сериозно да затормозят нечие ежедневие.
Много е възможно там да чуете, че „колата ти е открадната!“ или „часовете в училище днес са отменени!“.
В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта.
В Полша този ден е изпълнен с шеги, вицове и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден.